13 серпня за новим церковним календарем православні віряни згадують преподобного Максима Сповідника. У народі день так і прозвали - Максим-сповідник. Розповідаємо про традиції та прикмети 13 серпня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.
13 серпня 2024 року - яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
13 серпня за новим церковним календарем (26 серпня за старим) - день пам'яті преподобного Максима Сповідника, який прославився як противник єресі.
Максим народився в VI столітті, в Константинополі і походив зі знатної родини. Він отримав гарну освіту, виховали його в християнських традиціях. Тим часом на престол зійшов імператор Іраклій, який поставив Максима своїм першим секретарем за його чесноти й освіченість. Але через три роки Максим вирішив піти зі служби, щоб присвятити себе служінню Господу.
Спочатку він вирушив у монастир Богородиці в Хрисополі, недалеко від Константинополя, де став ченцем, а згодом і ігуменом монастиря. Опісля ігумен Максим переїхав до Георгіївського монастиря в Кизику. Там він написав свої перші твори про молитву, безпристрасність і милосердя. 626 року, коли на Константинополь напали перси і варвари, Максиму довелося переїхати на острів Крит, а потім на Кіпр і в Карфаген. Там він познайомився з преподобним Софронієм, і вони разом стали на захист християнства проти єретиків.
За це й потрапили під гоніння. Коли імператором став Констант II, Максима судили як державного злочинця, і 655 року відправили на заслання до Фракії. У 662 році відбувся ще один суд - цього разу преподобного заслали на Кавказ, там він і помер.
Преподобний Максим Сповідник залишив велику богословську спадщину, у своїх працях він давав пояснення важких місць зі Священного Писання, а також викладав православне вчення про Божественну сутність та іпостась, про Боговтілення і про обоження людської природи.
Церковне свято 13 серпня за старим стилем
Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим календарним стилем і що можна і не можна робити в день пам'яті святого Євдокима Каппадокіянина.
Про що говорять прикмети на 13 серпня
За погодою цього дня можна дізнатися, якими будуть вересень і зима:
- сильний вітер розібрався - вересень буде з дощами;
- день тихий і безвітряний - скоро буде негода;
- листя на березі вже почало жовтіти - чекай скоро заморозки;
- спекотний день видався - зима буде морозною, а якщо прохолодний - то теплою.
У народному календарі 13 серпня - свято Максим-сповідник. Народне свято 13 серпня також відоме під назвами Євдокимів день, Євдокимове заговіння.
Що не можна робити 13 серпня
Сьогодні, як і в інший день, церква не схвалює і виступає проти лихослів'я, зла, пліток, наклепу, заздрості та жадібності, помсти, розпачу. Не можна відмовляти в допомозі та милостині.
Заборонено бурхливо веселитися і розпивати алкоголь - триває Успенський піст. Тим, хто дотримується посту, в цей час не можна їсти продукти тваринного походження.
Також вважається, що цього дня потрібно всіляко уникати конфліктів - якщо хтось починає лаятися, слід промовчати.
Що можна робити 13 серпня
Преподобного Максима Сповідника вважають покровителем студентів, богословів і проповідників. До святого звертаються по допомогу в навчанні та зміцненні віри, просять про порятунок заблукалих душ. Преподобний наставляв: "Якщо злопам'ятствуєш на когось, молися за нього".
У народі цього дня заведено просити прощення і відпускати образи - вважається, що якщо цього не зробити, то вони будуть терзати душу до самої смерті.
13 серпня - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олексій, Василь, Костянтин, Максим, Микола, Євдокія, Ксенія.
За старим стилем іменини святкують Антон, Арсеній, Василь, Володимир, Георгій, Єгор, Єгорій, Євдоким, Іван, Йосип, Костянтин, Максим, Микола, Сергій, Степан, Юрій, Анна, Єлизавета.