Французкі Mirage - це досить стара техніка, яка поступається навіть не новому F-16 / фото pixabay.com

Обіцяні Францією винищувачі Mirage 2000-5 можуть бути корисними для України, але вони все ж таки є досить старими і поступаються навіть далеко не новим F-16. Боротися із сучасними російськими літаками вони навряд чи зможуть, пише Le Monde.

Призначення і особливості Mirage 2000-5

Винищувач Mirage 2000-5 є еволюційним покращенням версії 2000C, але все одно ця модифікація є найстарішим літаком на озброєнні ВПС Франції. Прослуживши майже 25 років, ця модель, безумовно, менш потужна, ніж Rafale, який має остаточно замінити всі "Міражі" у французьких ВПС до 2030 року.

"Але він далеко не застарілий. Він залишається важливою частиною захисту французького неба, а також зовнішніх операцій, зокрема під егідою НАТО", – пише Le Monde.

Відео дня

За словами Еммануеля Макрона, цей літак використовували як "очисника неба" під час операції французьких сил у Сирії у 2018 році. Він також може бути використаний для ударів по наземних об’єктах, що робили інші країни-оператори Mirage 2000-5, але не сама Франція.

Головною перевагою цього літака є бортовий радар, здатний виявляти до 24 цілей та відстежувати їх. Також винищувач може одночасно запускати чотири ракети-перехоплювачі MICA з дальністю до 80 кілометрів. Ракети можуть спрямовуватися бортовою системо наведення на початковому етапі польоту, а потім переходити на власну систему наведення із наближенням до цілі. Це дає мінімум часу на реакцію для ворожого літака, по якому запускають ці ракети.

Чи відповідають Mirage 2000-5 потребам України?

Незалежно від того, скільки саме літаків цього типу отримає Україна, їхня корисність не гарантована, вважає Джастін Бронк, експерт із оборонних систем і дослідник Королівського інституту об’єднаних служб у Лондоні.

По-перше, поява на озброєнні ЗСУ ще одного типу літаків потребуватиме налагодження окремих логістичних ланцюжків і підготовки пілотів окремо на ці літаки, що може зашкодити розгортанню F-16. Саме з цієї причини нещодавно Швеція вирішила не постачати свої винищувачі Gripen, хоча вони кращі за французькі "Міражі".

Але проблема не тільки в цьому. Другим недоліком в цій ситуації є технологічний рівень самих Mirage 2000-5.

"Що найбільше потребує українська авіація, так це здатності вражати російські винищувачі, які діють за 50, 60 або 70 кілометрів за лінією фронту, на дуже великій висоті та великій швидкості. Тільки ракети великої дальності можуть бути по-справжньому ефективними, а дальність дії ракет MICA значно менша, ніж у американських AIM-120 AMRAAM, якими, ймовірно, будуть оснащені F-16. І навіть цього недостатньо", — сказав Бронк.

Він зауважив, що для збиття російських літаків, українським винищувачам доведеться наблизитися до лінії фронту. Задля безпеки летіти краще на малій висоті, а це означає, що ракета починатиме свою траєкторію в дуже щільній атмосфері і буде змушена боротися з гравітацією.

"Це не означає, що Mirage 2000-5 не може виконувати інші ролі, наприклад збивати російські безпілотники, але, враховуючи фінансові, матеріально-технічні та людські обмеження, я не переконаний, що це хороша ідея на даний момент", — підсумував Бронк.

Коли Україна може отримати винищувачі Mirage

Як писав УНІАН, президент Франції Макрон стверджував, що його країна планує передати Україні неназвану кількість цих літаків до кінця поточного року. Але він же сказав, що українські пілоти лише тепер починають навчання на ці літаки.

Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко вважає, що Україна отримає "Міражі" не раніше початку 2025 року.

Однак незрозуміло, скільки літаків може надійти. Оскільки у самої Франції є лише 6 "вільних" літаків цього типу, були сподівання, що свої літаки на певних умовах передасть Греція, яка має їх багато і планує їх позбутися. Але в Афінах вже заявили, що давати літаки не хочуть.

Вас також можуть зацікавити новини: