REUTERS

Все, що Фатімі Ум Алі потрібно для захисту себе і її сім'ї від нового коронавірусу, просто недоступне. Проточної води немає, мило надзвичайно дороге, а дезінфектор для рук - небачена розкіш.

Жінка навіть уявити не може, як її рідні можуть дотримуватися соціального дистанціювання. Адже її сім'я складається з 16 людей, які живуть в трьох наметах поблизу турецько-сирійського кордону, - пише CNN.

"Ми намагаємося лишатися чистими за допомогою наших обмежених можливостей. Всі ці санітайзери й речі для чистки, про які ви говорите, ми просто не можемо дістати", - сказала Ум Алі журналістам телеканалу.

Читайте такожПерший випадок зараження коронавірусом виявлено в Сирії

Вона живе в одному з багатьох таборів, які виникли на полях, в оливкових гаях й на схилах сирійської провінції Ідліб, яку контролюють опозиційні сили. У більшості дітей тече з носа через жорсткі умови життя. Сім'ї пощастило кілька разів уникнути смерті за 9 років війни в Сирії. Вони втекли від наступу військ режиму Башара Асада на провінцію Хама ще на початку кровопролиття в 2011 році, а потім переїжджали з міста в місто, тікаючи від насильства.

Але сирійці не можуть втекти від глобальної пандемії. COVID-19 насувається на розбиту війною провінцію, мов повільне цунамі, - сказали в ВООЗ. В Сирії хвороба може відібрати десятки тисяч життів. В Ідлібі, де живе три мільйони людей, вже спостерігається надзвичайна нестача ліків. Провінція стала одним з найбільш безпорадних місць у світі перед загрозою вірусу. Лікарень в Ідлібі зовсім мало, оскільки роками вони ставали жертвами бомбардувань. Лікарі вже зараз перевантажені. А лікарняних ліжок гостро бракує. Жорстокий наступ уряду Сирії за підтримки сил Росії й Ірану, який почався в грудні, посилив тиск на розбиті медичні заклади. Останні атаки також змусили майже мільйон людей тікати й переселятися в розпорошені табори без інфраструктури й з дедалі більшою антисанітарією.

Доктор Мунтер Халіль з Директорату охорони здоров'я Ідлібу сказав, що гуманітарна криза може перерости в безпрецедентну медичну кризу, коли COVID-19 добереться до північно-західної частини Сирії.

Читайте такожВООЗ: сидіння вдома допоможе виграти час, але не зупинить епідемію коронавірусу

"Ми не знаємо, чи є в нас коронавірус зараз. Але ми чекаємо цунамі з високою кількістю смертей через відсутність медичної інфраструктури", - сказав він.

Медики намагаються підвищити поінформованість людей про необхідні заходи гігієни. Але важко це донести до населення, постраждалого від війни.

"Вони пройшли через бомбардування, холодну смерть і хімічні атаки. Тому вони вже змирилися зі смертю", - сказав Халіль.

В Ідлібі в середньому на одного лікаря припадає 10 тисяч людей, згідно з даними Директорії охорони здоров'я провінції. У тих лікарнях, які ще є, вже майже вичерпані можливості. Кожна з них навантажена в середньому на 150%. В підконтрольній опозиції частині Сирії є всього 100 апаратів для вентиляції легень для дорослих і менше 200 ліжок у відділеннях інтенсивної терапії. Халіль вважає, що з появою COVID-19 на території опозиції хвороба може вбити понад 100 тисяч людей.

В Організації EWARN вважають, що 40-70% населення опозиційної частини Сирії може заразитися коронавірусом. Координатор організації доктор Насер Мхавіш пояснює, що щонайменше 1,2 мільйона людей в Ідлібі можуть захворіти на COVID-19. Тестів тут теж немає. На всю підконтрольну опозиції частину Сирії є лише один лікар і один пристрій, здатні проводити тести на вірус. Організація EWARN закупила 300 тестів у турецького виробника в приватному порядку. Їх передали лікарняній лабораторії Центральної лікарні Ідліба у середу. Але до цього часу перевірку пройшли лише четверо людей з підозрілими симптомами. Всі результати були негативними.

Читайте такожNewsweek: Про пандемію COVID-19 попереджали, але ніхто не слухав

ВООЗ обіцяла додаткові поставки тестів в опозиційну частину Сирії. Але місцеві медики кажуть, що нічого досі не надійшло. Організацію критикують за те, що вона не допомагає опозиційним регіонам в той час, як постачає тести Дамаску. Але навіть частина Сирії, яку контролює режим Асада, теж не відрізняється високою здатністю проводити тести. Режим повідомив лише про п'ять підтверджених випадків. Однак, експерти очікують більшого поширення. Всього режим в Дамаску отримав 1200 тестів від ВООЗ. З них 300 вже були використані.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ