
Винищувач МіГ 1.44 мав стати відповіддю СРСР на американський F-22 Raptor, однак замість цього він став жертвою розпаду Радянського Союзу.
Як пише авіаексперт і старший редактор з питань національної безпеки Брендон Дж. Вайхерт у своєму матеріалі для 19FortyFive, МіГ 1.44 виявився повним провалом, незважаючи на великі амбіції СРСР, які вже РФ не змогла втілити в життя.
Як виник проєкт винищувача
Вайхерт нагадав, що проєкт винищувача МіГ 1.44 виник у рамках радянської програми "Багатофункціональний фронтовий винищувач" у 1980-х роках. Тоді радянські інженери хотіли створити конкурента американській програмі "Advanced Tactical Fighter", в результаті якої зрештою було створено F-22 Raptor.
Радянські фахівці прагнули створити винищувач, здатний літати на надзвуковій швидкості, нести озброєння у внутрішніх відсіках, мати низьку помітність для радарів, а також не поступатися або навіть перевершувати американські зразки за маневреністю.
Вайхерт зазначив, що під час проєктування F-22 американські інженери зробили ставку на стелс-технологію. Однак МіГ 1.44 відображав радянські уявлення про аеродинаміку – ключові конструктивні особливості цього літака включали велике дельта-крило, помітні передні канарди, два двигуни з векторним керуванням тягою, величезний внутрішній запас палива та внутрішні відсіки для озброєння.
Радянський винищувач був оптимізований для виняткової маневреності та швидкості. Канарди та дельта-крило надавали йому чудову маневреність, але також робили його менш непомітним для радарів.
Радянські конструктори стверджували, що матеріали, які поглинають радіолокаційні хвилі, внутрішні відсіки для озброєння та форма корпусу значно знизять радіолокаційну помітність МіГ 1.44. Вайхерт підкреслив, що порівняно з ретельно вирівняними кромками та прихованими поверхнями двигунів F-22, радянський винищувач більше нагадував високоманеврений винищувач з деякими елементами стелс, ніж повноцінний стелс-винищувач.
Політ, що поклав кінець проєкту
Вайхерт нагадав, що МіГ-1.44 здійснив лише один політ. Через розпад СРСР проєкт винищувача зіткнувся з багаторічними затримками.
У підсумку літак зміг піднятися в повітря лише в лютому 2000 року. Політ тривав усього 18 хвилин. Винищувач двічі облетів аеродром і благополучно приземлився.
Вайхерт вважає, що головною причиною провалу МіГ-1.44 є невідповідність часу. З розпадом Радянського Союзу припинилося фінансування проєкту, а більшу частину 1990-х років Росія провела в боротьбі з економічним хаосом.
Крім того, витрати на розробку з часом зросли ще більше. Це призвело до того, що Росія замість МіГ-1.44 зосередилася на проєкті Су-57.
Культовий літак США здійснив свій останній політ
Нагадаємо, що 3 червня 2026 року на авіабазі MCAS Cherry Point Корпус морської піхоти США провів урочисту церемонію виведення з експлуатації знаменитих літаків AV-8B Harrier II. Ці літаки підтримували спільні та морські операції понад 40 років.
Американські військові готувалися до цієї події кілька років. Станом на цей рік ескадрилья VMA-223 "Bulldogs" залишалася останнім оператором легендарного Harrier II.