Ілюстрація REUTERS

Впродовж 2015-2019 років державний концерн "Укроборонпром" купував продукцію оборонного призначення з Росії за завищеними в рази цінами.

Читайте такожДиректор заводу концерну "Укроборонпром" погорів на хабарі

Про це йдеться в обґрунтуванні судової ухвали, що оприлюднена в Єдиному держреєстрі судових рішень.

Згідно з документом, досудовим розслідуванням встановлено, що оборонним підприємством через спецекспортерів (структурні підрозділи ДК "Укроборонпром") укладаються реальні договори на постачання військової продукції або надання послуг з ремонту озброєння.

В рамках таких договорів підприємство через спецекспортера отримує експортну виручку за поставлену продукцію чи надані послуги.

Паралельно спецекспортер укладає агентські угоди з офшорними компаніями про надання агентських послуг щодо сприяння укладенню експортних контрактів.

Формально внаслідок надання певних визначених послуг агент отримує винагороду в розмірі 15-20% від суми отриманої підприємством-виробником експортної виручки. Такі агентські угоди зазвичай укладаються раніше або напередодні укладання реального експортного контракту, носять загальний характер і не містять відомостей щодо конкретного контракту, укладання та реалізацію якого буде забезпечено.

Читайте також"Укроборонпром" за рік експортував озброєння майже на $1 мільярд: у які країни продавали

"Таким чином, зазначені агентські договори використовувалися під будь-який експортний контракт і, як наслідок, здійснювалося виведення з України коштів у офшорні юрисдикції", - наголошується в матеріалах досудового розслідування.

"Зокрема, спецекспортерами в інтересах вітчизняних оборонних підприємств укладалися імпортні контракти на постачання необхідних комплектуючих з іноземними компаніями (Об`єднані Арабські Емірати, Чеська Республіка, Великобританія, Республіка Кіпр тощо). При цьому, фактично в Україну постачалася продукція військового призначення та подвійного використання, виготовлена на підприємствах Російської Федерації, які перебувають під санкціями (т. зв. "схема обходу прямих поставок"). При цьому вартість таких поставок була завищеною в 2-3 рази", - йдеться в судовій ухвалі.

Ухвалу прийнято за клопотанням слідчого СБУ про тимчасовий доступ до документів в рамках розслідування кримінального провадження № 42019000000001937 від 2 вересня 2019 року за фактом вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 191 та ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.

Нагадаємо, в березні 2019 року журналісти-розслідувачі з Bihus.info дізналися, що «Укроборонпром» переплачував за запчастини для військових транспортних літаків Ан-26 з Росії. В сюжеті йдеться, що Ан-26 сконструйований в Україні, але деякі інструменти до нього завозили з Росії. По дорозі в Україну, ціна на ці запчастини зростала в рази. За поставку запчастин відповідало підприємство концерну «Укрспецекспорт».