Окупанти не почуваються безпечно в Чорному морі / фото REUTERS

Кораблі США в даний час не перебувають в Чорному морі біля узбережжя Одеси, оскільки на це впливають обмеження конвенції Монтре, але певні кораблі НАТО можна було б "перекинути" до акваторії Дунаєм.    

Таку думку висловив старший аналітик Інституту Гудзона (США) Люк Коффі на Black Sea Security Forum, який проходить в Одесі. Аналітик зауважив, що причина з якої зараз немає кораблів у Чорному морі – це обмеження, які діють в рамках конвенції Монтре. Міжнародний документ передбачає, що Туреччина під час війни, в якій не бере участь, закриває протоки для проходу військових суден.

"З іншого боку - Туреччина не дозволяє й російським кораблям зайти у Чорне море. Тут є переваги для України, які значно більші через те, що РФ не може заводити сюди кораблі", - сказав експерт.

Відео дня

Водночас він додав, що теоретично країни НАТО могли б завести свої кораблі в акваторію Чорного моря, але у такому випадку потрібна "реконфігурація", залучення країн Дунайського басейну, наприклад, Сербії та Угорщини.

"Тобто, є кораблі, які  можна перевозити Дунаєм. Можливо будуть певні проблеми в деяких місцях, але технічно це можна вирішити. Але наразі немає таких обговорень, немає політичної волі для того, щоб вивчити такі можливості", - сказав Коффі.

Також він сказав, що президент США Джо Байден повинен забажати, щоб "Україна виграла війну, а не тільки, щоб РФ програла".

"Білий дім повинен мати мужність дозволити Україні робити усе для перемоги, а також надати далекобійну зброю для ударів по РФ", - сказав він.

На думку аналітика, перший етап для перемоги України - необхідно стабілізувати ситуацію на фронті, щоб перейти від оборони в наступ. Надати Україні всі необхідні боєприпаси, далекобійну зброю, ППО, все те, що дало б перевагу в повітрі.

За словами Коффі, ЗСУ повинні зробити так, щоб окупований Крим став непридатний для росіян – атакувати російські військові об’єкти, нафтобази. "Зробити так, щоб РФ не могла взагалі пересуватися Чорним та Азовським  морями…", - наголосив експерт.

Також, на його думку, треба забезпечити українським військовим необхідне навчання.

Black Sea Security Forum в Одесі

В Одесі проходить Black Sea Security Forum, на якому виступила посол США в Україні Бріджит Брінк. За її словами, Україна зупинила Росію у Чорному морі, коли агресор збирався встановити повний операційний контроль над цим регіоном. Зокрема, це стосується контролю над пересуванням цивільних торгових суден з різноманітними вантажами, в тому числі продовольством. Вона сказала, що російський контроль несе небезпеку не тільки для України, а й для Туреччини, Болгарії, Румунії, а РФ намагається перетворити продовольчі товари на зброю.

Вас також можуть зацікавити новини: