Науковець назвав кількість птахів, загиблих через атаку РФ по порту на Одещині

Витік у Чорне море рослинної олії, який стався торік у грудні через атаку РФ на торговельний порт "Південний", ймовірно, призвів до загибелі близько 5 тисяч птахів. Про це заявив доктор біологічних наук, співробітник Національного природного парку "Тузлівські лимани" Іван Русєв. 

"Дика природа зберігає багато таємниць від людини, зокрема і трагічні. Жахливі наслідки витоку соняшникової олії, яка після дронової атаки росіян потрапила в Чорне море і вбивала гідробіонти та птахів, для біорізноманіття стали негативними й значущими", - наголосив науковець.

За його словами, зараз море продовжує викидати мертвих птахів на узбережжя заповідника, розташованого далеко від місця аварії. Зокрема, після чергових потужних штормів, за останні два тижні на берег викинуло у середньому по сім птахів на 1 км узбережжя, зазначив дослідник.

Відео дня

Він звернув увагу також на той факт, що море і хижі тварини дуже швидко "замітають сліди викидів". Русєв уточнив, що дослідники виявили тіла та рештки таких птахів, як пірникози великі і чорношиї, лиски, гагари червоношиї, крижні, лебеді, баклани великі тощо.

Як зазначив вчений, фахівці проаналізували усю наявну інформацію щодо кількості постраждалих пернатих та дійшли висновку: витік олії в Одеську затоку призвів до загибелі близько 5 тисяч птахів.

Науковець пояснив, що враховано декілька чинників, у тому числі птахи, яких люди підібрали ще живими на пляжах Одеси та відвезли (чи взяли додому) на реабілітацію. Однак, за даними Русєва, у таких випадках згодом виживає невеликий відсоток врятованих птахів. Також, додав співробітник нацпарку, враховано інформацію, яку збирали в польових умовах, у заповіднику, після викиду тіл на берег, - їх кількість, протяжність узбережжя від місця аварії до нацпарку тощо.

Наслідки витоку олії через удар РФ по порту на Одещині

У грудні 2025 року російська армія кілька днів поспіль завдавала масованих ударів по порту "Південний" (Одеська область), через що у Чорне море потрапили тонни рослинної олії.

Фахівці наголосили, що олія утворює у воді плівку на поверхні й це обмежує доступ кисню та світла для морських організмів. Через масштабні викиди на декількох пляжах Одеси загинуло багато водоплавних птахів. Кілька сотень пернатих врятували місцеві жителі.

Наприкінці січня 2026 року в Одесі на пляжах зафіксовали масовий викид червонокнижних чорноморських морських коників. Керівник громадської організації "Зелений лист" Владислав Балінський вважає, що головною причиною загибелі цих рідкісних істот є витік рослинної олії, який стався торік через удари по порту.

Вас також можуть зацікавити новини: