Як позбутися зимових проблем із хребтом

15:28, 25 грудня 2007
Країна
1 0

Зайва вага - причина хвороб...

Зима — період, коли люди набирають зайву вагу і мало рухаються. Саме ці чинники — головні причини хвороб хребта. Якщо додати до них ще і підйом тяжких сумок, які люди тягають із магазинів додому для цілого тижня святкувань, стає зрозуміло, чому взимку загострюються всілякі "хребетні" проблеми. Вони непомітні до тих пір, доки не пролунає "простріл" — різкий біль у спині. Те, що в народі називають "прострілом", медики іменують гострим радикулітом. По суті, це запалення корінців спинномозкових нервів (корінці — це ті ділянки, які виходять із хребта). Причин гострого радикуліту може бути дві: гостре зміщення хребців і звуження міжхребетного простору.

ЗМІЩЕННЯ

Зміщення хребців виникає від неправильного підйому важкого. Відбувається це, як правило, в результаті надриву м`яза або зв`язки. Щоб цього не трапилося, якщо вам потрібно підняти щось важке, наприклад, сумку, візьміться за предмет навприсядки і розпрямляйтеся, не згинаючи спини (тримайте її рівно). Така техніка дозволить уникнути навантаження на передні поверхні хребців, найбільш схильні до деформації. При різкому прострілі в спині потрібно швидше розвантажити хребет. Для цього прийміть горизонтальне положення. Якщо є під рукою аптечка, випийте знеболюючий препарат і щось сечогінне (при травмі виникає набряк тканин, а сечогінні його зменшують). Якщо ж "простріл" трапився за містом і постраждалий подорожує в машині, зафіксуйте хребет, інакше по дорозі його стан може посилити трясіння. Для цього надіньте на пошкоджену зону корсет або туго обмотайте її тканиною (широким поясом). Зміщення може вправитися і самостійно і навіть більше ніколи і нічим не потурбувати, але якщо цього не відбувається, без допомоги спеціаліста-вертебролога не обійтися. Він вирішить вашу проблему за допомогою мануальної терапії.

ЗВУЖЕННЯ

Звуження міжхребетного простору відбувається, на відміну від зсуву, поступово. Провиною цьому стає прогресування фонових захворювань — остеохондрозу і остеопорозу. В результаті гнучка "прокладка" між хребцями — диск — йде убік, утворюючи випинання (грижу), і хребці "сідають" один на одного, викликаючи все той же радикуліт. Перша допомога при цьому та ж, що і при зміщенні, без мануальної терапії теж не обійтися. Але від грижі це лікування не позбавить, зробити це можна тільки хірургічним шляхом. Сьогодні налічується більше 10 різних операцій з видалення грижі. Найпопулярніша — лазерна нуклеотомія. Вона не потребує наркозу і проводиться безкровно. Для цього в пошкоджений диск вводиться спеціальна голка, по якій проходить лазерний промінь. Він нагріває рідку частину міжхребетного диска таким чином, що грижа зморщується, зменшується в розмірах і перестає тиснути на нервові корінці. Таким чином, за 15—20 хвилин, поки триває операція, грижа зникає, біль відступає, набряк починає спадати і пацієнт спокійно йде додому. Потім ще якийсь час він носить корсет, не піднімає тяжкого, не робить різких рухів і назавжди забуває про свою проблему. Правда, коштує таке "задоволення" близько 2,5 тисяч грн.

КРІСЛО — ГРУНТ ДЛЯ ХВОРОБИ

Відомо, що орган, який не працює, атрофується. Хребет — це "жердина", на яку "надіті" всі м`язи, тому його робота — це рух. А якщо день за днем довго сидіти в позі "банана" (до речі, в положенні сидячи навантаження на хребет збільшується на 40%), в ньому порушується мікроциркуляція крові, а значить всі його суглоби, кісткова тканина і хрящі, недоотримують необхідних для їх нормального функціонування речовин (амінокислот, вітамінів, мікро і макроелементів). В результаті хребет буквально випробовуватиме голод, а це пряма дорога до остеохондрозу і остеопорозу. Крім того, щоб була хороша циркуляція, кров має бути насичена корисними для хребта речовинами, перш за все — кальцієм і фосфором, які укріплюють кістки. А їх може не хапати — як через дієти, так і через різні хвороби, при яких ці мікроелементи погано засвоюються (наприклад, при запаленні кишечнику, хворобах кишечнику).

РИЗИКОВИЙ ВІК

Найуразливішим хребет стає в пікові періоди зростання, які припадають на 6—8 і 13—14 років. У цей час скелет людини інтенсивно росте, а м`язи, найчастіше за ним не встигаючи, відстають у своєму розвитку. Звідси — викривлення хребта, що переростають у сколіоз. От чому так важливо підтримувати хребет, що росте, за допомогою динамічних фізичних навантажень, які дає плавання, кінний спорт, хореографія, гімнастика і інші малотравматичні види спорту. Що ж до боксу, боротьби, важкої атлетики, то із цим слід бути украй обережним. Особливо це стосується бодібілдінгу, основне завдання якого швидко накачати м`язову масу за рахунок силових вправ на тренажерах. «Тягаючи залізо» тінейджери не враховують, що їх м`язи ще дуже слабкі для таких інтенсивних тренувань, а тому основне навантаження припадає на хребет, що ще не сформувався. Це запускає процес раннього старіння опорно-рухового апарату, який може призвести до розвитку остеохондрозу вже до 16 років!

Окрім цього, в дитинстві закладаються і шкідлива звички криво сидіти і сутулитися. Тому батьки завжди повинні стежити за поставою свого чада, а в пікові періоди росту обов`язково показувати його вертебрологам. Вони визначать правильність формування постави і, якщо треба, проведуть курси масажу, лікувальної фізкультури. Втім, визначити порушення постави у дитини можна і самому. Для цього необхідно поставити його спинкою до себе і уважно придивитися до фігурки. Якщо лопатки і сідниці симетричні, а плечі знаходяться в одній горизонтальній площині, то турбуватися нічого. Якщо ж є видимим хоч щонайменша асиметрія, потрібно негайно показати дитину фахівцеві.

ЯК УКРІПИТИ ХРЕБЕТ

Для цього щодня по 2—3 хвилини виконуйте такі вправи. Вранці, лежачи в ліжку, розкиньте руки в сторони. Ліву ногу перекиньте управо, плечі залишаються на місці. Порахуйте до п`яти, поволі поверніться в початкове положення. Те ж виконайте з правою ногою. Потім ляжте на підлогу, підтягніть ноги до підборіддя і "катайте" спину по підлозі. Так хребет поперемінно розтягується і розслабляється. Ця вправа благотворно впливає на стан всього хребта. На роботі знайдіть "тихий куточок" і, стоячи, підніміть руки, склавши їх у замок. Підніміться на носочки і тягніться вгору. Потім знайдіть якусь опору, за яку можна триматися руками. Ноги поставте на ширині плечей або трохи ширше, присідайте.

Сегодня

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter