Пекельна спека в Європі змінює формат подорожей / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, REUTERS

Зміна клімату призвела до того, що хвилі тепла по всьому світу стали частішими та інтенсивнішими.

Дослідники впливу глобального потепління на погоду, сказали, що кожна хвиля тепла сьогодні несе в собі відбитки кліматичної кризи, пише CNN. Науковці зазначили, що, наприклад, у США спека вбиває більше людей, ніж будь-яке інше стихійне лихо, і ситуація тільки погіршуватиметься.

Ось що відбувається з тілом у сильну спеку, чого потрібно остерігатися і як залишатися в безпеці

Відео дня

Тіло звикло до певного діапазону температур, зазвичай це 36.11°C. За словами Джудіт Лінден, виконавчого заступника завідувача відділення невідкладної медичної допомоги Бостонського медичного центру, коли мозок відчуває зміну, він намагається допомогти тілу охолонути.

"Існує безліч різних способів, якими (мозок) намагається охолодити тіло. Один зі способів, найпоширеніший, про який ми знаємо - це потіти. Пори відкриваються, тіло потіє, піт випаровується, що охолоджує тіло", - зазначила Лінден.

Другий спосіб охолодження тіла - це розширення судин і збільшення частоти серцевих скорочень, що допомагає доправляти тепло і кров до поверхні тіла та вивільняти надлишкове тепло.

Коли ви піддаєтеся впливу високих температур, організму стає важче встигати охолоджуватися. А якщо у вашому середовищі спекотно і волого, піт випаровується не так легко, що, за даними клініки Майо, ще більше підвищує температуру тіла.

За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), висока температура тіла може призвести до пошкодження мозку та інших життєво важливих органів. Вони також можуть призвести до кількох захворювань, пов'язаних зі спекою.

Види захворювань, пов'язаних зі спекою

За словами Лінден, найпоширенішими є легкі захворювання, зокрема теплові судоми. Вони можуть розвинутися у людей, які багато пітніють, зокрема під час фізичних вправ. За даними CDC, надмірне потовиділення витрачає всю сіль і вологу організму і може призвести до м'язових болів або спазмів, зазвичай у животі, руках або ногах.

Також може розвинутися тепловий висип. Це подразнення шкіри, спричинене надмірним потовиділенням у спекотну та вологу погоду, найчастіше зустрічається у дітей. Зазвичай це скупчення червоних прищів або пухирів, що локалізується в таких місцях, як шия, верхня частина грудей або складки на ліктях.

Коли тіло починає перевершувати свої можливості з охолодження, може розвинутися так зване теплове виснаження. "У цьому разі ви побачите надмірне потовиділення, тому що тіло спробує витримати це додаткове тепло. Може виникнути запаморочення, нудота, головні болі, шкіра часто має блідий і липкий вигляд, а пульс прискорений", - розповіла Лінден. "Це остання спроба організму охолодитися, перш ніж він досягне точки неповернення", - зауважила фахівчиня.

Тепловий удар є найбільш серйозним захворюванням, пов'язаним зі спекою, і, якщо його не лікувати, може призвести до смерті. За словами Лінден, відмінними рисами теплового удару також є розгубленість і збудження. У цьому випадку негайно потрібно викликати швидку допомогу.

Хто наражається на найбільший ризик

Люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями, а також діти піддаються вищому ризику важких захворювань, пов'язаних зі спекою.

Річ у тім, що люди похилого віку та люди з хронічними захворюваннями можуть не відчувати і не реагувати на зміни температури і можуть приймати ліки, які погіршують теплові ефекти.

За її словами, діти, спортсмени і домашні тварини також наражаються на вищий ризик. Вона попередила, що в спекотну погоду в жодному разі не можна залишати дітей і тварин у машинах.

Як залишатися в безпеці

Коли спостерігається сильна спека, ви можете зробити кілька речей, щоб убезпечити себе та інших. По-перше, стежте за симптомами теплового виснаження. "Якщо хтось починає відчувати запаморочення, нудоту або головний біль, саме час діяти негайно. Це означає, що потрібно вивести їх зі спеки в прохолодне середовище", - сказала вона.

Обливання водою людини, яка відчуває ці симптоми, і введення рідини може допомогти їй охолодитися. Якщо хтось починає непритомніти або в нього нудота чи блювота, викликайте швидку. "Якщо ви побачите когось у будь-якому збудженні, це негайний червоний прапор", - підкреслила Лінден.

За її словами, коли на вулиці спекотно, намагайтеся уникати активного відпочинку, особливо з 11:00 до 15:00. Якщо вам потрібно вийти на вулицю, одягніть світлий одяг, прикрийте голову і пийте багато рідини.

"Якщо ви відчуєте запаморочення, пітливість, прискорений пульс, негайно йдіть зі спеки", - рекомендувала Лінден.

Коли ви вдома, вентилятори можуть допомогти, але не покладайтеся на них як на єдиний спосіб охолодитися - хоча це може бути більш комфортно, вони не допоможуть запобігти захворюванням, пов'язаним зі спекою.

Інші новини про спеку

Літо тільки почалося, а на деяких популярних туристичних напрямках відпочинок туристів уже опиняється під загрозою через пекельну спеку. Так, у Греції вже почали закривати популярні туристичні пам'ятки, наприклад, знаменитий "Акрополь" в Афінах.

Вас також можуть зацікавити новини: