этот материал доступен на русском

Сонце перед смерттю може «випарувати» астероїди навколо себе

19:16, 11 лютого 2020
Наука та IT
9201 0
NASA/SDO

Приблизно через 6 мільярдів років у нашого Сонця закінчиться паливо, після чого його розміри сильно збільшаться. При цьому воно буде продукувати потужне електромагнітне випромінювання. Вчені виявили, що це надзвичайно заряджене світло може «випарувати» астероїди в Сонячній системі.

Як пише Newsweek, вчені Дмитро Верас з Університету Ворвіка у Великій Британії й Деніел Шірс з Університету Колорадо, виявили, що випромінювання з зірок на зразок Сонця під час їхньої загибелі може розкрутити астероїди до такої швидкості, що вони розпадуться на дрібніші уламки.

Читайте такожВчені збираються вперше сфотографувати полюси Сонця

Приблизно 90% зірок у Всесвіті – це так звані зірки «головної послідовності». Коли вони вичерпують свої запаси водневого палива, їхній радіус збільшується в сотні разів. Цю фазу називають відгалуженням червоних гігантів. Вона триває кілька мільйонів років. Збільшуючись у розмірі, зірки на цьому етапі також переживають велике підсилення у їхній яскравості, оскільки вони випромінюють електромагнітну радіацію. Після цього етапу роздуті зірки втрачають свої зовнішні шари й стискаються до білого карлика.

Згідно з новим дослідженням, посилене радіаційне випромінювання під час фази відгалуження червоних гігантів буде здебільшого поглинуте астероїдами. Проходячи через такі космічні об’єкти з різних боків, випромінювання зірки може розкрутити їх до швидкості, від якої вони просто розпадуться. Це явище відоме як YORP-ефект. Процес буде продовжуватися, змушуючи рештки астероїдів ділитися на все менші шматки, аж поки не залишаться осколки з діаметром від 1 до 100 метрів.

Читайте такожВчені розгадали загадку пухких планет з «цукрової вати»

Результати дослідження свідчать, що під час фази відгалуження червоних гігантів астероїди, розташовані навіть далі від Сонця, ніж Нептун чи Плутон, будуть розбиті YORP-ефектом. Уціліють лише ті, які будуть невеликими за розміром. В нашій Сонячній системі цей процес буде тривати лише кілька мільйонів років. У космічних масштабах це відносно недовго. В результаті залишиться лише білий карлик і диск уламків навколо нього.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter