этот материал доступен на русском

Найбільш небезпечний активний вулкан Південної Америки може завалитися

19:14, 18 лютого 2020
Наука та IT
3592 0
Diariocritico de Venezuela

Геологічна служба США називає вулкан Тунґурауа одним з найбільш небезпечних активних вулканів Південної Америки. Вчені помітили ранні ознаки того, що він може частково завалитися. Це, у свою чергу, може спричинити масивний зсув ґрунту.

Про це пише Newsweek з посиланням на нове дослідження, яке виявило, що активність останніх часів дестабілізувало західну частину Тунґурауа, назва якого мовою кечуа означає «вогняна горлянка». Вулкан розташований за 136 кілометрів на південь від столиці Еквадору. Він часто вивергався з 1999 року, змушуючи 25 тисяч людей з населених пунктів поблизу полишати свої домівки. Три тисячі років тому виверження Тунґурауа призвело до часткового обвалу його західного боку.

Читайте такожВиверження Везувію 79 року перетворило мозок жертви на скло – вчені

Цей обвал спричинив зсув ґрунту, який зніс все на своєму шляху в радіусі 77 кілометрів. Впродовж наступних тисячоліть вулкан поступово відбудував себе й досяг нинішньої висоти в 5029 метрів. Але активність вулкану за останні часи сильно деформували його поверхню, особливо «шрам» у формі півкола, який лишився після обвалу три тисячі років тому. Згідно з новим дослідженням, швидка деформація – це результат геологічних процесів, які відбуваються всередині вулкану.

Читайте такожРосії загрожує повторення Помпеї через пробуджений потужний вулкан

«Використовуючи супутникові дані, ми спостерігали дуже швидку деформацію західного боку Туняурауа, яке спричинене дисбалансом між кількістю магми, яка вивергається і опускається», - сказав автор дослідження з Університету Ексетер Джеймс Хікі.

«Західна частина вулкану піднялася на 3,5 сантиметри за три тижні, в той час як інші його боки лишилися стабільними», - додав він.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter