Президент РФ Володимир Путін / Фото: REUTERS

Коли формальний мирний процес для завершення війни в Україні зайшов у глухий кут минулого місяця, президент країни Володимир Зеленський запропонував провести прямі переговори з російським лідером Володимиром Путіним.

США не беруть пряму участь у переговорах, за якими стежать Франція й Німеччина. Але Зеленський закликав посилити роль Америки в процесі. Частково це була причина, чому він добивався зустрічі з президентом США Дональдом Трампом у Білому домі, — пише New York Times. Його зусилля зіштовхнулися з вимогами зробити «політичну послугу» в обмін на зустріч. І ці вимоги зараз в епіцентрі процедури імпічменту, яка триває у Палаті представників. Не було жодних ознак того, що США будуть тиснути на Росію, щоб змусити почати мирні переговори. А з вересня п’ять американських чиновників, які вели справи щодо України, подали у відставку.

Оскільки переговори постійно відкладаються, Зеленський в жовтні запропонував пряму зустріч з Путіним. Про це розповів колишній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, який виступив в ролі посередника.

Читайте такожУ "Слузі народу" прокоментували пропозицію Назарбаєва щодо зустрічі Зеленського та Путіна "тет-а-тет" в Казахстані

«Думаю, нам потрібна окрема особиста зустріч президентів України й Росії», - сказав Назарбаєв, додавши, що поточний мирний процес зайшов у глухий кут. Він допустив, що Росія не добивається захоплення української території, а хоче обміняти окуповану частину України «на інші речі».

Більшість аналітиків кажуть, що Росія хоче змінити внутрішню політичну систему України так, щоб це дало їй вирішальну роль у внутрішніх справах сусідньої країни. Кремль відреагував на пропозицію зустрічі без ентузіазму. Прес-секретар президент РФ Дмитро Пєсков сказав, що російський лідер не буде зараз приймати її. За його словами, Путін не буде «проводити зустріч заради зустрічі».

Зеленський балотувався в президенти, обіцяючи закінчити війну. Одна з його тактик передбачає прямі переговори з Росією, щоб Кремль таким чином виступив стороною конфлікту, участь в якому він постійно заперечує. Пряма розмова з Путіним стала б сигналом, що Росія все ж таки грає роль у війні.

Кремль затягує початок переговорів за участі Німеччини й Франції, вимагаючи все нові й нові поступки. Зеленський погодився на політичну формулу вирішення, яка подобається Москві, а також відвів війська від деяких точок на лінії фронту. Процес відведення відбувався навіть інколи під ворожими обстрілами. Хоча Зеленський обіцяв, що не буде цього робити.

Читайте такожCNN: В України ще є козир у рукаві проти атак Трампа

«Путін підіймає ціну, тому що бачить, що Зеленський зацікавлений», - сказав колишній посол США в Україні Джон Гербст.

«Існують межі ціни, яку Зеленський готовий заплатити», - додав дипломат.

Одна з таких меж – це внутрішня опозиція. Деякі сили в Україні вже зневажливо називають поступки «капітуляцію». Деякі росіяни також розглядають українські поступки як прояв слабкості президента України, чиї надії на підтримку США випарувалися.

«Путін не каже прямо, що Україні доведеться вести переговори, тому що вона втратила підтримку Заходу. Але він міг би», - каже професор політології Московської школи соціальних і економічних наук Костянтин Гаазе.