Вчені дійшли висновку, що нікотин - рішення проблеми куріння

13-15 червня у Варшаві пройшов щорічний Глобальний форум із нікотину (GFN), присвячений питанням епідемії куріння та ролі альтернативних продуктів зниженого ризику.

Головною темою 2019 року стало «переосмислення» моделей споживання нікотину в контексті відмови від куріння. Вчені, дослідники та громадські активісти брали участь у дискусії, де розглядалася зміна сприйняття нікотину і можливі позитивні аспекти його використання. 

Джеррі Стімсон, професор Імперського коледжу в Лондоні, зазначив: «Ми йдемо від світу «горіння». Від двигунів внутрішнього згоряння і сигарет, що тліють, переходимо до нових способів доставки енергії та задоволення».

Відео дня

Основна частина форуму була присвячена розвінчанню міфів про вплив нікотину на організм курця. Експерти відзначили, що, згідно з останніми дослідженнями, нікотин розглядається як один із засобів відмови від куріння. Висновок ґрунтується на доказовій базі – при курінні шкоду організму спричиняє не нікотин, а дим і продукти горіння тютюну, що містять 7000 шкідливих речовин.

На форумі був представлений ряд досліджень, що підтверджує ефективність використання нікотину. Наприклад, у рамках дослідження нікотинзамісної терапії було доведено, що курці, які використовують вищі дози нікотину, кидають курити частіше, ніж ті, хто використовує низькі дози.  

Вчені з Лондонського університету королеви Марії відзначили, що при відмові від звички потрібно мати можливість контролювати дозу одержуваного нікотину. «Курці визначають дозу споживання нікотину під час куріння, але, коли намагаються кинути курити, рівень нікотину визначається рекомендованим дозуванням препарату. Для деяких людей він може бути досить низьким, що підвищує можливість зривів», – зробила висновок експерт.

У рамках форуму був визначений ряд властивостей нікотину, завдяки яким його можна вважати таким, що допомагає при відмові від куріння:

- нікотин полегшує тривожність, покращує когнітивні функції,

- нікотин допомагає курцям справлятися з повсякденними завданнями.

Доктор Ніал Беновітц з університету Каліфорнії зробив висновок, що довгострокове використання нікотину хоч не є абсолютно нешкідливим, але набагато менш небезпечне в порівнянні з курінням сигарет. Тому нікотин міститься в альтернативних продуктах для курців, серед яких жувальний тютюн, пластирі, нікотинові жуйки, електронні системи доставки нікотину (ЕСДН). Останні, згідно з дослідженнями, є найбільш ефективними та відносяться до категорії продуктів зниженого ризику. Принцип їх роботи заснований на тому, що в пристрої тютюн не горить, а нагрівається, виділяючи з аерозолем на 90-95% менше шкідливих речовин. 

Таким чином, «емпіричні дані показують, що нікотинзамісна терапія з використанням альтернативних продуктів – безпечна та ефективна», – підкреслив доктор Пітер Хайек.

Експерти зробили висновок, що використання ЕСДН як засобу для відмови від куріння, є реалізацією «нової» ролі нікотину. Така стратегія дала позитивні результати в розвинених країнах, де альтернативні продукти рекомендуються лікарями в процесі відмови від куріння. Так, у 2018 році куріння в Англії досягло рекордно низького рівня – 15% дорослого населення. Цей показник на 25% менше в порівнянні з 2011 роком, коли електронні системи тільки почали з'являтися на ринку. 

Вчені дійшли висновку, що нікотин - рішення проблеми куріння