этот материал доступен на русском

110-річниця з дня народження Бандери: цікаві факти з життя найвідомішого націоналіста України

08:00, 01 січня 2019
Суспільство
7016 0
1 січня тисячі націоналістів за традицією влаштовують смолоскипну ходу / УНІАН

У вівторок, 1 січня, Україна святкує 110-річницю з дня народження одного з найвідоміших українських діячів, головного ідеолога і теоретика українського націоналістичного руху XX століття та голови проводу Організації українських націоналістів Степана Бандери.

Цього року ювілей українського провідника буде відзначатися на офіційному рівні, згідно з постановою Верховної Ради від 18 грудня. Зазвичай, 1 січня тисячі націоналістів за традицією влаштовують смолоскипну ходу в багатьох містах по всій Україні.

Треба відзначити, що оцінки Степана Бандери як у Росії, так і в Україні вкрай полярні. Цікаво, що поняття «бандерівці», похідне від його прізвища, у Росії поступово стало загальним і застосовним до всіх українських націоналістів, незалежно від ставлення до Бандери. В Україні він користується популярністю, головним чином, серед жителів західних областей, але для багатьох українців його ім'я стало символом боротьби за незалежність України.

У свою чергу, серед жителів Польщі та Росії більшість таких, що ставляться до нього вкрай негативно. Вони звинувачують його у "фашизмі", "тероризмі", "радикальному націоналізмі", що зокрема виявлялось у начебто фізичній ліквідації лідерів відмінних від ОУН(б) українських націоналістичних течій і колабораціонізмі.

Саме тому УНІАН пропонує згадати, чим відомий українець, ім’я якого для росіян як червоний прапор для бика. А саме: цікаві факти з біографії Бандери, його діяльність в ОУН, захоплення та деталі особистого життя, а також вбивство очільника націоналістів та пам’ять про нього в Україні XXI сторіччя.

Цікаві факти з дитинства та молодості Степана Бандери

- В дитинстві Степан був низького росту та мав слабке здоров’я, тому при вступі до «Пласту» йому відмовили і взяли тільки з третьої спроби.

- В молодості він був відомий під псевдонімами “Лис”, “Степанко”, “Сірий”, “Малий” та іншими.

- Є свідчення, що він готувався до поліцейських тортур: катував себе ланцюгами, голками та щоденно обливався холодною водою.

Діяльність Степана Бандери в ОУН

- Бандера став керівником відділу пропаганди в ОУН у 22 роки, в 23 – став заступником крайового провідника, а в 24 – крайовим провідником.

- Провідник усе життя був прихильником збройного опору, але особисто він ніколи не був задіяний у збройному протистоянні.

- За його ініціативи було створено підпільну друкарню ОУН та хімічну лабораторію.

- Степан Бандера і Ярослав Стецько були авторами Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 року.

Захоплення та особисте життя Степана Бандери

- Бандера любив гру в шахи, співав у хорі та грав на гітарі і мандоліні, займався бігом, плаванням та лижним спортом, не палив і не вживав алкоголю.

- Практично всі члени сім’ї Степана Бандери загинули під час війни або побували в концтаборах. Сам Степан мав трьох дітей, а його дружина Ярослава допомагала у боротьбі.

Вбивство Степана Бандери та память про нього

- Вбив Бандеру 15 жовтня 1959 року у Мюнхені агент КДБ Богдан Сташинський зі спеціального пістолета-шприца.

- Степан Бандера був похований 20 жовтня 1959 року у Мюнхені. Його труну засипали землею з України та покропили водою з Чорного моря, а на могилу поклали 250 вінків.

- У проекті "Великі українці" Степан Бандера посів третє місце, набравши більше 260 тис. голосів українців. За деякими даними, він був лідером проекту, але результати голосування сфальсифікували.

- В 2010 році йому було посмертно присвоєне звання Героя України, а в 2011році, при режимі Віктора Януковича, рішення про присвоєння відмінене.

Найвідоміші цитати Степана Бандери

- Коли поміж хлібом і свободою народ обирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб. Якщо народ обирає свободу, він матиме хліб, вирощений ним самим і ніким не відібраний.

- Ні на що не здадуться навіть найкращі нагоди й готовність допомогти, якщо сама нація не виборює й не кує своєї долі власною боротьбою.

- Комунізм цілком противний духові української нації.

- З москалями нема спільної мови.

- Хоч які великі жертви - боротьба конечна.

- Віра найбільше скріплює сили душі.

- Нашим природним середовищем стало вже змагання, змістом нашого життя - боротьба.

- Революційне змагання - це національна боротьба в площині духовності, культури, боротьба суспільно-політична й мілітарна, за повне знищення існуючого стану, його змісту й за побудову цілком нового, під кожним оглядом кращого стану, який відповідає потребам і бажанням українського народу.

- В усякій боротьбі і в усякій розумній політиці сенс полягає в тому, щоб, жертвуючи малим, частинними позиціями і вартостями, здобути головну мету. В цьому полягає всяка перемога, виграш. А пожертвувані, втрачені вартості - це ціна перемоги. Що більша мета, що тяжче змагання - то більші бувають жертви.

Смолоскипна хода на честь дня народження Степана Бандери

У багатьох містах Украни щороку 1 січня проводиться смолоскипна хода на честь дня нарождення Степана Бандери. У Києві вперше така хода пройшла у 2007 році. Подібні акції проводяться і в інших містах України, зокрема у Львові, Луцьку, Івано-Франківську. З 2010 року акції проводяться в Полтаві, з 2014 — у Дніпрі, з 2016 року — у Херсоні і Слов'янську, а 2017 року вперше пройшли у Запоріжжі і Черкасах.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter