В Україні посилять мобілізацію  / колаж УНІАН, фото УНІАН

З 18 травня в Україні запрацює новий закон про мобілізацію. Деякі з його пунктів наберуть чинності протягом трьох місяців від цієї дати.

Як розповіла"Суспільному" адвокатка з Дніпра Марина Герман, закон зобов'язує усіх чоловіків віком від 18 до 60 років протягом 60 календарних днів оновити дані стосовно свого місця перебування. За її словами, вручення повістки буде вважатися здійсненим тоді, коли ТЦК надішле документ на останню відому адресу, за якою зареєстрована особа.

"Якщо ви у 2005 році проживали, наприклад, в іншому місті, а зараз проживаєте у Дніпрі, але інформацію не оновили, — повістка, яка була надіслана за старою адресою, полежить там місяць і буде повернута назад. Вона буде вважатися врученою", — говорить адвокатка.

Відео дня

Вона пояснила, що оновлення даних потрібно, щоб уникнути плутанини з пропискою та фактичним місцеперебуванням. Також оновлено список осіб, які можуть видати повістку - і представники ТЦК, і роботодавці, і представники місцевої ради. Як відомо, зараз працівники ТЦК не можуть перевіряти документи й вручати повістки. Для цього їм потрібен супровід правоохоронців.

Герман додала, що, якщо людині вручили повістку і вона не з’явилася у зазначений термін до ТЦК, на це мають бути поважні причини. Зокрема, проблеми зі здоров’ям, стихійні лиха або смерть близьких осіб. У будь-якому з цих випадків має бути документальне підтвердження. і причини мають бути документально підтверджені. У цьому разі людина отримує відтермінування на декілька днів, а потім все одно має прийти до ТЦК. 

Відповідальність за неявку

У новому законі з’явилося таке поняття, як адміністративний привід. Адвокат пояснила, що представники ТЦК матимуть право фізично доправити людину до центру комплектування. Передбачена і кримінальна відповідальність: від 3 до 5 років за ґратами.

Ще одним з нововведень є позбавлення права на керування транспортними засобами. Для цього потрібно документально довести, що особа ухиляється від явки до ТЦК. Ці документи мають бути подані до адміністративно-окружного суду за місцем розташування ТЦК.

"За одне й те саме правопорушення вас не можуть притягнути двічі. Якщо вам наклали штраф 510 гривень, то за наявності сплаченого штрафу у розмірі 510 гривень — суд залишає позивну заяву без розгляду і повертає її до ТЦК. У такому випадку водійське посвідчення у людини не забиратимуть", — додала Герман.

Підстави для відстрочки від призову

Згідно з новим законом, наявність трьох неповнолітніх дітей вже не буде підставою для відстрочки від призову. Для цього потрібно доводити, що чоловік утримує їх. У разі наявності заборгованості по аліментах більше 3-х місяців, людина вже не матиме права на відстрочку, навіть за наявності трьох і більше дітей. Крім того, потрібно доводити на підставі рішення суду й самостійне виховання дитини. 

В Україні зникне також поняття як  "частково непридатний". Тепер людина буде або придатною до військової служби, або повністю непридатною. Особи з частковою непридатністю мають повторно пройти ВЛК у термін від 6 до 12 місяців і потім підтверджувати його кожні півроку.

Хто звільняється від військової служби

Як і раніше вільні від військової служби люди, близькі родичі яких мають інвалідність 1 та 2 групи. Також це державні службовці, судді, прокурори та представники професій, на які здійснюється бронювання.

Військовослужбовець може бути звільнений від служби за станом здоров’я після проходження комісії ВЛК та визнання його непридатним. До переліку хвороб додали онкологічні захворювання. Також підставою може буде наявність родичів з інвалідністю, які потребують догляду.

"Я рекомендую максимально активно для тих, у кого є підстави для відстрочки, не лише думати про це, а взяти і зробити відповідний документ, щоб потім не було судових справ", — підсумувала адвокатка.

Мобілізація в Україні - останні новини

Як повідомляв УНІАН, міські та сільські ради будуть зобов'язані брати участь у мобілізації з 18 травня. Крім того, органи місцевого самоврядування повинні будуть допомагати проводити базову військову підготовку чоловіків від 18 до 24 років.

Раніше ми розповідали, як відбуватиметься мобілізація жінок 2024 року, а також, що відомо про мобілізацію студентів у травні 2024.

Вас також можуть зацікавити новини: