этот материал доступен на русском

Росія - головний постачальник фальшивих "лайків" у соцмережах - експерти НАТО

08:09, 06 грудня 2019
Світ
598 0
Ілюстрація \ REUTERS

Читайте такожTwitter видалив понад 10 тисяч акаунтів, які закликали не голосувати на виборах в США

Такого висновку дійшли експерти НАТО: купивши лайків, переглядів, підписників і коментарів всього на 300 євро, вони виявили мережу з 18 тис. фальшивих акаунтів. Деякі використовувалися для просування держорганів і політиків, включаючи президентів двох країн, передає Бі-бі-сі.

Розташований у Ризі Передовий центр НАТО з питань стратегічних комунікацій (NATO StratCom COE) за участю харківської компанії Singularex випустив доповідь про те, як соцмережі борються з ботфермами - приватними та державними організаціями, які маніпулюють показниками залучення аудиторії.

Накрутки в соцмережах використовують у комерційних, рідше - політичних цілях. У 2018 році головам Facebook і Twitter довелося звітувати в Конгресі США про те, чому вони не запобігли спробі російської "фабрики тролів" вплинути на президентські вибори в цій країні через мережу фальшивих акаунтів. У тому ж році Facebook відкрила підрозділи по боротьбі з фальшивими аккаунтами у Дубліні і Сінгапурі, назвавши їх "військовими кімнатами" (журналістів пустили туди усього на кілька хвилин, заборонивши їм спілкуватися із співробітниками, пише New York Times).

Великі соцмережі і рекламні компанії також домовилися про загальні засади протидії дезінформації - звід правил опублікований на сайті Європейської комісії.

Незважаючи на ці зусилля, ринок накруток продовжує цвісти, відзначають експерти НАТО. Перші ботферми - сервіси, де можна купити фальшиву популярність в соцмережах, з'явилися в Росії. Західні сервіси довгий час перепродували послуги російських колег, які продовжують домінувати на цьому ринку, говориться в доповіді.

Експерти пішли далі і закупили тисячі коментарів, переглядів, лайків і передплатників у найпопулярніших соціальних медіа для нейтральних постів, таких як привітання з Новим роком. 300 євро розподілили між 16 популярними ботфермами, 11 з яких експерти визначили як російські. Крім того, піддослідними стали два німецьких сервіси, а також польський, італійський та французький. Їх назви експерти не розоголошують.

Зібравши лайки і коментарі під своїми постами, автори дослідження склали базу даних з 18 тис. фальшивих акаунтів. Оскільки одні й ті ж облікові записи використовувалися для відпрацювання різних замовлень, експертам вдалося відстежити інших накрутчиків, приблизно 10% з яких виявилися пов'язані з політикою та державним управлінням. Фальшиві показники залученості закуповувалися для 721 сторінки політичної спрямованості, 52 сторінок держорганів, включаючи дві офіційні сторінки президентів.

Нічиї імена експерти не називають, але відзначають, що велика частина виявлених політичних маніпуляцій не поширювалася на західні країни.

Експерти НАТО вважають, що саморегулювання соцмереж недостатньо для вирішення проблеми. За їхніми даними, найгірше соціальним медіа вдається впоратися з фальшивими коментарями та переглядами. Трохи краще йдуть справи з видаленням фальшивих акаунтів і підписників. Ось як експерти описують захисні механізми соцмереж:

"Фейсбук" нагадує фортецю з грізним захистом, зверненим до зовнішнього світу, проте кваліфіковані гравці, як і раніше здатні взяти штурмом ці стіни. Патрулювання і нагляд всередині цих стін набагато менш ефективні. На 10 євро в "Фейсбуці" вдалося закупити 1204 лайки, 11 тис. переглядів, 990 підписників.

Вартість маніпулювання в "Інстаграмі" була найнижчою для всіх типів маніпуляцій - лайків, переглядів, коментарів, підписників. Постачальники послуг з користування вважають "Instagram" найпростішою платформою для роботи. Соцмережа також погано справляється з блокуваннями. За 10 євро можна придбати 4 тис. лайків, 13 тис. переглядів та 3,8 тис. підписників.

"Твіттер" в даний час - найбільш ефективна платформа в плані протидії ботфермам. Купити фальшиві взаємодії в "Твіттері" складніше, результат - не такий рівномірний, як на інших платформах. Хоча "Твіттер" ефективно блокує нові недостовірні акаунти, спадщина невдалих спроб боротьби зі спамом все ще впливає на платформу. В 10 євро обійдуться 2 тис. лайків, 4,3 тис. переглядів, 2,4 тис. підписників.

YouTube - найгірший в плані видалення недостовірних облікових записів, але найкраще справляється з накрутками лайків і переглядів. У багатьох відношеннях YouTube є найменш прозорою платформою, оскільки там важко ідентифікувати фальшиві акаунти. На 10 євро можна розгулятися на 781 лайк, 3 тис. переглядів, 458 підписників.

"Індустрія маніпулювання зростає з року в рік, - говориться в доповіді. - Ми не бачимо жодних ознак того, що маніпулювати соцмережами стало дорожче чи складніше".

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter