ЄС схвалив перший транш на зброю для України з активів РФ / фото УНІАН, Анастасія Сироткіна

В понеділок, 24 червня, країни Євросоюзу схвалили перший транш військової допомоги Україні у розмірі до 1,4 мільярда євро, що надійде з доходів від заморожених російських активів, пише Politico з посиланням на чотирьох дипломатів. 

Гроші підуть не на відшкодування, як це зазвичай відбувається у випадку з ЗСУ, а на пряму закупівлю обладнання, такого як боєприпаси та системи протиповітряної оборони. Чверть суми піде на закупівлі в української промисловості.

Водночас головний дипломат ЄС Жозеп Боррель ще перед початком засідання у Люксембурзі уточнив, що загалом мова йде про 2,5 мільярди євро на зброю для України за рахунок російських активів. Наступного тижня надійде одна частина з вказаної суми. Інша частина буде дещо пізніше, пише "Радіо Свобода".

Відео дня

"В нас є ці доходи від заморожених активів. Маємо шукати спосіб їх використання, уникаючи будь-якого блокування. У нас є процес, щоб це працювало швидко. Перший транш грошей надійде наступного тижня в липні. Другий – за кілька місяців. Ці гроші не можуть застрягти. Слід їх використовувати – ми маємо законну процедуру", – вказав Боррель.

В Politico пояснили, що гроші надходять в Україну через Фонд допомоги Україні (ФПД), але виплати заблокувала Угорщина. Однак юридична служба Ради стверджувала, що Будапешт не може припинити ці виплати, оскільки утримався під час голосування на початку цього року про фонду. Причина, яка дозволяє обхідний шлях, полягає в тому, що кошти надходять не від платників податків ЄС, заявили європейські чиновники.

Відповідно до внутрішнього повідомлення Ради, з яким ознайомилося видання країни мали висловити свою думку до 11:00, і жодна не проголосувала проти. Рішення не вимагало одностайності, тобто Угорщина не могла його блокувати.

Гроші на зброю для України

Раніше УНІАН писав, що у понеділок, 24 червня, очікується, що головний дипломат Євросоюзу Жозеп Боррель оголосить про угоду щодо спрямування до 1,4 мільярда євро з прибутку від заморожених російських активів у Фонд допомоги Україні.

Боррель також заявив, що Євросоюз розробив юридичний шлях, щоб обійти вето Угорщини на закупівлю зброї для України за рахунок прибутків, отриманих від заморожених російських активів цього року. Це також може розчистити шлях G7 для виплати Києву 50 млрд доларів.

Вас також можуть зацікавити новини: