
Якщо у вас вдома двоє і більше котів, то ви напевно бачили, як улюбленці лежать в обіймах і вилизують одне одного. Така поведінка може здатися нам дуже милою, але тварин не можна судити за людськими мірками. Насправді таким вчинком кішки не демонструють дружбу, а показують свою перевагу.
Раніше ми пояснювали ще одну кумедну звичку чотирилапих – чому кіт просить відчинити двері, але не заходить.
Чому коти вилизують один одного
Видання про котів cats.com розповіло про цю особливість поведінки тварин. За словами експертів, у котів існує соціальний грумінг – взаємне вилизування, коли тварини доглядають за шерстю своїх одноплемінників. Таким чином улюбленці, які належать до однієї "зграї", демонструють згуртованість. Вони показують, що визнають один одного частиною колонії. Цій поведінці тварини навчаються ще з дитинства, коли мама вилизує кошенят.
Найчастіше грумінг стосується місць, до яких тваринам складно дістатися самостійно. Ось чому кішки лижуть одна одну під хвостом, на шиї та за вухами. Крім того, ці місця є вразливими. Дозволяючи торкатися до них, кіт виявляє довіру.
Однак причина, чому кіт вилизує іншого кота, криється не у звичайній дружбі. Насправді це демонстрація переваги. У котячій групі зазвичай є домінант – лідер зграї. Саме він займає найкращі місця для сну, першим їсть з миски та відрізняється впевненою ходою.
Дослідження показують, що грумінг у котів часто є одностороннім: улюбленець з вищим рангом лиже тих, хто нижче за ієрархією. Це м’яка демонстрація сили. На котячій мові це означає: "Я маю вищий статус, але вилижу тебе, щоб проявити турботу".
Отже, головна причина, чому дві кішки вилизують одна одну, – це безпечний спосіб продемонструвати свою лідерську позицію й водночас зберегти добрі стосунки в зграї. Таким чином коти зближуються й зміцнюють зв’язок. Це зменшує ризик виникнення конфліктів.
Часто положення в ієрархії визначається віком тварини. Ось чому старший кіт вилизує молодшого – він вважає себе головним у зграї. Іноді вирішальним стає розмір: більші коти домінують над меншими.
Іноді ритуал грумінгу вже через кілька хвилин переходить у бійку. Людям може бути незрозуміло, чому коти вилизують один одного, а потім б’ються. Нерідко це спроба відстояти свої кордони з боку менш домінантної тварини. Також агресію можна пояснити гіперстимуляцією. Кішки люблять ласку, але тільки в обмеженій кількості. Коли вилизування триває занадто довго, це може почати дратувати.
Якщо одна кішка постійно намагається вилизати іншу, а друга відбивається й уникає контакту, можливо, господареві варто втрутитися. У такій ситуації улюбленцям можуть знадобитися різні місця для сну, щоб відпочити один від одного. Також варто розділити для них лотки та миски. Іноді може допомогти кастрація – нестерилізовані коти частіше б’ються за лідерство.