
Олійні заводи в Україні перестають переробляти соняшник і зупиняють роботу, або переходять на ріпак та сою в якості сировини. Про це виданню latifundist повідомив співзасновник та партнер Sunstone Brokers Сергій Репецький.
В якості причини експерт називає зависоку вартість соняшнику на ринку.
"За такої ціни на соняшник маржі переробки немає. Для багатьох заводів зараз справді вигідніше стояти, ніж переробляти. Коли завод стоїть, він має фіксовані витрати – умовно 9–10 доларів на тонну. Це зарплати працівникам та інші постійні витрати", – каже Репецький.
Якщо ж завод буде переробляти доступний за наявними цінами соняшник, його витрати можуть досягнути 20–25 доларів на тонні, зазначає експерт.
"Тому виникає просте питання: навіщо генерувати мінус 20–25 доларів, якщо можна згенерувати мінус 9-10 доларів і стояти? У такій ситуації зупинка виробництва для частини переробників виглядає економічно логічнішою, ніж робота в мінус", – вважає Репецький.
Продовжують працювати з соняшником переважно ті заводи, які запаслися сировиною ще в березні-квітні. Загалом переробники не хочуть купувати соняшник по 33-34 тисячі гривень за тонну і переходять на ріпак, каже фахівець.
Врожай в Україні – останні новини
Виробники, які чекають на новий врожай соняшнику, можуть розраховувати на покриття своїх потреб. За попередніми оцінками, в цьому році Україна збере врожай на рівні з минулорічним. Майже весь соняшник щорічно йде на переробку на внутрішньому ринку на олію.
Водночас ціни на сільськогосподарську продукцію можуть бути суттєво вищими за минулорічні через здорожчання добрив. Фахівці попереджають, що якщо війна на Близькому Сході не завершиться до середини літа, вже восени вартість добрив може підскочити ще сильніше.