этот материал доступен на русском

ДТЕК Ахметова продає Україні електроенергію дорожче, ніж Угорщині

12:47, 13 березня 2019
Енергетика
850 0
Тарифи на світло в Україні встановили новий рекорд за всю українську історію / фото УНІАН

Україна в лютому закуповувала електроенергію у вугільних електростанцій майже на 50% дорожче від цін, за яким у Європі купували електроенергію групи Ріната Ахметова.

Читайте такожУ Києві хочуть підвищити тарифи на світло і тепло з 1 травня

Про це повідомляють Украинская правда.

За даними ДП "Енергоринок", у лютому 2019 року середня ціна продажу електроенергії в Оптовий ринок виробниками ТЕС становила 2167 гривень/МВт-год за наростаючим підсумком (0,72 євро за кВт-год). Таким чином тариф теплової генерації зріс на 16% у порівнянні з січнем.

"Це новий рекордно високий тариф ТЕС за всю українську історію", - підкреслили у виданні.

У свою чергу на Угорській енергетичній біржі електроенергія у лютому коштувала 49,56 євро, або близько 1530 гривень/МВт-год.

"Тобто ціна українського Енергоринку на 45% вище від ціни угорської біржі", - підкреслюється у повідомленні.

Нагадаємо, в Україні найбільшим постачальником "вугільної" електроенергії є група ДТЕК Ріната Ахметова.

У грудні 2017 року Антимонопольний комітет видав рекомендацію Міністерству енергетики та НКРЕКП щодо відкриття ринку для імпорту, але ці органи не надали дозволу на імпорт дешевшої електроенергії з Європи.

На експорт йде електроенергія, яка вироблена Бурштинською і Добротвірською теплоелектростанціями. Вони знаходяться в Бурштинському енергоострові, який від’єднаний від енергосистеми України та синхронізований із європейською системою. Ці ТЕС спочатку дорого продають свою електроенергію "Енергоринку", а потім дешево викупають її назад за ціною оптового ринку для продажу за кордон.

На 2018 рік розбіг цін був такий: ДТЕК продавав "Енергоринку" за ціною 1,8 гривні за кВт-год, а потім викуповував за 1,59 гривні за кВт-год. У річному вимірі це становило 1,3 мільярда гривень дотації групі Ахметова з боку усіх виробників дешевшої електроенергії країни.

З весни 2016 року в Україні діє формула Роттердам+, яка викликала зростання тарифів ТЕС на 140% – із 0,9 гривні за кВт-год до 2,2 гривні за кВт-год.

Зазначимо, що ДТЕК вдалося практично повністю монополізував експорт електроенергії, тому що це єдина компанія, що контролює як вугільні шахти, так і вугільні електростанції, з яких здійснюється експорт електроенергії.

Головний імпортер української електроенергії – Угорщина, яка минулого року отримала майже 3,6 мільярда кВт-год, або 58% усього експорту.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter