Ілюстрація REUTERS

Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект Про внесення змін до Податкового кодексу, яким зменшуються ставки ПДВ для низки послуг у сфері культури, креативних індустрій і туризму.

Читайте такожВ Україні зламали схеми з податковими "скрутками" - Мінфін

За прийняття відповідного законопроекту (№3851) проголосували 273 народних депутатів при необхідному мінімумі в 226 голосів.

Відео дня

Представляючи проект закону, голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко зазначив, що цим законопроектом пропонується допомогти пільгами в частині оподаткування сфері культури та креативних індустрій.

"Зниження ставки ПДВ на конкретні послуги, зокрема театральні, оперні, музичні вистави, професійні музичні колективи та інші. Також пропонуємо встановити ставку ПДВ на рівні 7% для операцій з тимчасового розміщення, які надаються готелями", - сказав він.

Кого звільнять від податку на прибуток

Згідно з пояснювальною запискою, законопроектом передбачається внести зміни до Податкового кодексу України, якими, зокрема, пропонується звільнити від оподаткування податком на прибуток підприємств для юридичних осіб і податком на доходи фізичних осіб для громадян доходи у вигляді цільових культурних грантів, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проекту або програми у сферах культури, туризму і в секторі креативних індустрій у порядку, встановленому законом.

Також звільнити від оподаткування податком на доходи фізичних осіб суми отриманих фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, культурних грантів за умови їх повного та цільового використання, передбачивши, що у разі неповного використання такого гранту, Суми якого повернуто надавачу, або його нецільового використання такі суми визнаються доходом та підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Кому знизять ставку з ПДВ

Також передбачається ввести знижену ставку податку на додану вартість у розмірі 7% для стимулювання попиту і розширення доступності суспільно важливих послуг, зокрема до операцій з постачання послуг з показу вистав, постановок, виступів професійних художніх колективів, артистичних груп, акторів і артистів, кінематографічних прем'єр, культурних заходів; показу оригіналів музичних творів, демонстрації виставкових проектів, проведення екскурсій в музеях, зоопарках і заповідниках, їх відвідування.

Також законопроектом передбачено застосовувати знижену ставку податку на додану вартість у розмірі 7% до операцій з постачання послуг з розповсюдження, демонстрації, публічного оповіщення та публічного показу фільмів, адаптованих відповідно до законодавства в україномовні версії для осіб з вадами зору та осіб з порушеннями слуху».

Кого звільнять від сплати ПДВ

Крім цього, тимчасово, з 1 січня 2023 до 1 січня 2025 року, звільнити від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з демонстрації, розповсюдження та показу демонстраторами та розповсюджувачами національних фільмів та іноземних фільмів, які дубльовані, озвучені державною мовою на території України, за умови, що такі національні фільми та іноземні фільми адаптовані відповідно до законодавства в україномовні версії для осіб з вадами зору та осіб з порушеннями слуху.

Також передбачається тимчасово, до 1 січня 2023 року, застосовувати знижену ставку податку на додану вартість у розмірі 7% до операцій з постачання послуг з тимчасового розміщення (проживання), що надаються готелями та подібними засобами тимчасового розміщення.

Також законопроектом звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів, що входять до складу Національної кінематографічної спадщини;

Крім цього, законопроектом продовжується до 1 січня 2025 року дію норми про звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання національних фільмів, постачання робіт та послуг з виробництва національних фільмів; постачання робіт та послуг з виготовлення архівного комплекту вихідних матеріалів національних фільмів та фільмів, створених на території України, з тиражування національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених державною мовою на території України, з дублювання, озвучення державною мовою іноземних фільмів на території України, зі збереження, відновлення і реставрації національної кінематографічної спадщини.

Що цьому передувало

  • Раніше Рада прийняла закон Про державну підтримку для сфери культури, креативних індустрій і туризму.