этот материал доступен на русском

Foreign Policy про смертельний коронавірус: як з ним боротися і чим він особливий

16:27, 28 січня 2020
Зарубіжні новини
741 0
Ілюстрація REUTERS

Коронавіруси – велике сімейство, здатне заражати людей і тварин. До 21 століття найгірше, що вони могли заподіяти людям – це влаштувати звичайну застуду. Звісно, хвороба неприємна, але навряд чи страшна.

Але в 21 столітті сталося вже три випадки, коли нові коронавіруси виявилися здатними влаштувати справжню смертельну пандемію. Спочатку в 2003 році такий вірус спричинив тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS), потім у 2012 році стався спалах близькосхідного респіраторного синдрому (MERS). А тепер у місті Ухань в Китаї люди страждають від коронавірусу під назвою 2019-nCoV. Про це на сторінках Foreign Policy пише професор Медичної школи Ікана в Нью-Йорку Енні Спароу.

Читайте такожПаніка в Китаї: люди "розмітають" медичні маски через смертельний вірус

Новий коронавірус заразив щонайменше 2463 людини й став причиною смерті більше 100. Ці цифри, швидше за все, будуть збільшуватися. Контроль поширення вірусу вимагає як медичних заходів, так і дій в системі громадянського здоров’я. А для цього потрібно скласти чіткий клінічний профіль. На даному етапі інформацію лише зводять до купи. Однак, те, що вже відомо, викликає тривогу.

Обмежена клінічна інформація з Китаю говорить про те, що вірус викликає запалення легень від середнього до загрозливого для життя ступеня тяжкості. 24 січня були опубліковані два дослідження. В одному з них йшлося про 41 зараженого пацієнта, а в іншому – про сімейний кластер за межами групи людей з першого дослідження. Обидві роботи дають підказки й викликають тривоги.

Офіційно новий коронавірус виник на ринку в місті Ухань, де тримали живих тварин, які б за природних умов ніколи б не жили поруч. Це дало патогену можливість перекинутися з одних видів на інші.

Читайте такожЧерез смертельний коронавірус Гонконг обмежить сполучення з материковим Китаєм

Однак, перші три відомі випадки зараження, про які стало відомо першого й другого грудня, не були пов’язані з цим ринком. Так само як і 11 випадків з 41, які були розглянуті в нещодавньому дослідженні. Ці перші дані вказують на розвиток вірусу, який виник дещо раніше, ніж вважається. Він лишався непоміченим серед низки подібних інфекцій дихальних шляхів зі схожими симптомами. Це дозволило йому розвинути можливості передаватися від людини до людини. Як і у випадку з SARS, новий коронавірус мутує весь час, поступово стаючи все більш заразним.

Коронавірус фізично відносно великий: 125 нанометрів з урахуванням виступів шипів. Він надто великий, щоб вижити чи зависнути в повітрі впродовж годин або подорожувати далі, ніж на кілька метрів. Як і грип, він передається через прямий чи непрямий контакт. Як і у випадку з SARS, крапельки, утворені під час медичних процедур таких як бронхоскопія, можуть потрапити в повітря, заражаючи медичний персонал, що дозволяє збуднику поширитися серед великої кількості людей. Гігієна рук й засоби особистого захисту, такі як халати, рукавички, окуляри й маски, скорочують передачу крапель. Інкубаційний період, щоправда, досі не відомий. Однак, поточні грубі оцінки говорять, що він триває від одного до 14 днів.

Погіршує ситуацію ще й те, що медики не знають напевне, наскільки легко новий коронавірус поширюється. Чи може він передатися від однієї людини іншій до появи симптомів? Приміром, кір, який лишається найбільш заразним на Землі, починає активно передаватися за 2-4 дні до появи симптомів. Чи можуть таким чином люди, у яких не проявляються симптоми, все одно поширювати збудника хвороби? Чи стають пацієнти з симптомами менш заразними з часом, к у випадку SARS? Чи, як при зараженні вірусом ебола, здатність збудника поширюватися лише збільшується з часом? Всі ці питання лишаються без відповіді.

Читайте такожКоронавірус у Китаї: Франція і США організовують евакуацію своїх громадян з міста Ухань

Як і SARS чи MERS, новий коронавірус викликає запалення легень. Інфекція уражає одну або обидві легені. Однак, це може бути лише одним з потенційних синдромів, який ускладнює виявлення вірусу. Насправді він, вірогідно, викликає цілий спектр хвороб: від тих, які протікають без симптомів, до летальних. Навіть у смертельних випадках зараження новим вірусом починається так само, як ціла низка менш небезпечних захворювань. Спочатку з’являється лихоманка, сухий кашель,  біль у м’язах і слабкість. Мокрий кашель і головний біль зустрічаються не часто. Кашель з кров’ю й діарея трапляються зрідка. Всі ці симптоми тривають приблизно тиждень, перш ніж інфікована особа буде почуватися досить хворою, щоб звернутися по медичну допомогу.

Після відносно повільного старту, хвороба починає швидко прогресувати впродовж наступного тижня, так само, як і SARS. Гіпоксемія, спричинена ураженням легень, призводить до ускладнення дихання. З’являється необхідність кисневої терапії. Гострий респіраторний дистрес-синдром (ARDS) став поширеним ускладненням. У 25-32% випадків пацієнтів доставляють у відділ інтенсивної терапії для механічної вентиляції легень. Інколи доводиться проводити екстракорпоральну мембранну оксигенацію, під час якої кров проводять через штучну легеню для збагачення киснем.

Читайте такожВООЗ підвищила глобальний рівень ризику поширення нового коронавірусу

Серед інших ускладнень спостерігається септичний шок, гостре пошкодження нирок й спричинене вірусом ураження серця. Серйозне ураження легень також часом призводить до початку повторної бактеріальної пневмонії. Це стається у 10% пацієнтів, які потрапляють у відділення інтенсивної терапії. Таке могло також відбуватися під час поширення смертельного іспанського грипу в 1918 році, через який загинули 50 мільйонів людей. Смертність посилювалася тим, що після вірусного грипу починалася бактеріальна пневмонія.

Лишається невідомим, наскільки смертельний новий коронавірус. На початку січня невеликі цифри смертності здавалися заспокійливими, але тепер рівень летальних випадків перевищив 3%. Це може бути пов’язано з кращим повідомленням про це або про скорочення терміну, за який заражені люди помирають. Ще одне велике питання без відповіді – це фактори ризику, які скеровують зараження до смертельного результату. Безумовно, деякі дорослі страждають від хронічних хвороб, що ослаблює їхній імунітет. В цій групі 15% заражених померли. При цьому, вищий рівень смертності спостерігався у пацієнтів старшого віку й тих, у кого були інші важкі хвороби, такі як діабет, гіпертонія чи серцево-судинні захворювання. Однак, більшість пацієнтів до цього часу були досить здоровими, коли підхопили новий вірус. Приміром, нещодавно від нього помер 30-річний чоловік.

Читайте такожКитай закрив 13 міст через вірус-вбивцю, кількість жертв стрімко зростає (фоторепортаж)

Автор зазначає, що найбільш ефективним засобом боротьби з поширенням на даний момент може стати навчання суспільства про те, як найкраще уникнути вірусу. Зокрема, варто уникати фізичного контакту з людьми, які вже заражені. А також мінімізувати поширення всіх потенційних інфекцій, одягаючи маски й ретельно дотримуючись гігієни рук. Китай намагається донести цю інформацію до своїх громадян різними способами: від трансляцій на державному телебаченні до оголошень по гучномовцях в селах.

Ці кроки можуть захистити всіх включно з сім’ями, які доглядають своїх рідних з типовими подібними до застуди симптомами. Більш цілеспрямований підхід також може допомогти подбати про те, щоб медичні заклади були зосереджені на тих, кому справді потрібен інтенсивний догляд. Будь-який новий смертельний патоген неминуче стає причиною громадської паніки. Але досвід інших епідемій свідчить, що цілеспрямований підхід може стримати й зупинити поширення вірусу.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter