этот материал доступен на русском

У Чернігові відзначають 950-річчя Антонієвих печер (фото)

15:47, 10 жовтня 2019
Новини туризму
544 0
Антонієві печери в Чернігові засновані в 1069 році як печерний християнський монастир / фото заповідник «Чернігів стародавній»

У Чернігові розпочалися заходи з нагоди 950-річчя заснування Антонієвих печер, що входять до складу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Як повідомляє кореспондент УНІАН, заходи розпочалися з урочистої академії у Чернігівській міськраді за участі керівництва області та міста, науковців, співробітників музеїв, бібліотек та громадськості. Учасники заходу привітали колектив наукових співробітників, які докладають зусиль до вивчення і популяризації Антонієвих печер, які мають на сьогодні не тільки історичне, а й духовне значення.

фото УНІАН

Також у міськраді відбулися презентації фотовиставки «Врятована спадщина» та наукової книги «Антонієві печери Чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря: 950 років», підготовленої науковими співробітниками Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Безпосередньо в Іллінській церкві, що входить до комплексу печер, представлено експозицію «Іллінська церква — пам’ятка архітектури ХІ—ХVІІІ ст.».

В Антонієвих печерах збереглася єдина підземна церква у стилі українського бароко / фото заповідник «Чернігів стародавній»

Окрім того, сьогодні розпочалася міжнародна наукова конференція «Дослідження пам’яток культурної спадщини Придніпров’я» (до 950-річчя заснування Антонієвих печер м. Чернігова) за участі дослідників з наукових центрів України та Білорусі. Конференція триватиме упродовж двох днів.

Завтра у заповіднику «Чернігів стародавній» у рамках заходів з нагоди 950-річчя Антонієвих печер відбудеться відкриття виставки картин «З Україною в серці» заслуженої художниці України Оксани Полтавець-Гуйди та народного художника України Віктора Полтавця.

Як розповів УНІАН співробітник заповідника «Чернігів стародавній» Олександр Литовченко, Антонієві печери достатньо добре досліджені археологами, однак і до нині залишають низку таємниць, які приваблюють туристів – як перекази про підземний хід до Києво-Печерської лаври чи дух монаха Тарасія, що може з'явитися в одній із підземних галерей.

Преподобний Антоній Печерський є одним із засновників пам’ятки архітектури / фото заповідник «Чернігів стародавній»

«Унікальність чернігівських печер у тому, що це ціле «підземне містечко», де є три підземні храми ХVІІІ ст. Де ми таке побачимо? Києво-Печерська лавра – зовсім іншу має структуру, а тому Антонієві печери у Чернігові – унікальні», - зазначив він.

Науковець підкреслив, що у печерах поряд розташовані приміщення, датовані ХІ і ХVІІІ ст.

«Печери формувалися, змінювалися, перебудовувалися, як змінювався Чернігів», - сказав Литовченко. Саме в Антонієвих печерах збереглася єдина підземна церква у стилі українського бароко.

Довідка УНІАН. Антонієві печери в Чернігові — пам’ятка підземної культової архітектури XI-XIX ст. Засновані вони в 1069 р. як печерний християнський монастир князем Святославом Ярославичем і відомим церковним діячем давньоруської доби – преподобним Антонієм Печерським, який народився на Чернігівщині у місті Любечі.

Інтенсивний розвиток Болдиногорського Богородичного монастиря продовжувався до 1239 р., коли Чернігів був зруйнований монголо-татарами.

Найбільш масштабна відбудова Іллінського монастиря розпочалася в 1649 р. Її ініціатором був чернігівський полковник Степан Подобайло, за його кошти і проводилося відновлення. З перервами воно тривало до кінця XIX ст. Внаслідок цих реконструкцій Антонієві печери набули сучасного вигляду. Зараз печери є комплексом підземних приміщень і переходів загальною довжиною близько 350 м, котрі розміщуються у товщі Болдиних гір (у межах сучасного міста). Глибина залягання Антонієвих печер коливається від 2 до 12 метрів відносно поверхні гори.

У 1967 р. пам’ятка була включена до складу Чернігівського архітектурно-історичного заповідника.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter