Танк PT-91 Twardy / Фото-2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Цілком ймовірно, що Польща надасть Україні танки PT-91 Twardy, яких у неї 232 одиниці на озброєнні. На користь цього рішення може говорити спрощена логістика, через те, що цей танк - польська модернізація радянського Т-72, а також можливість "кругового постачання", коли Варшава замість них отримає від США танки Abrams.

Також не варто забувати, що Польща вже передала Україні дві сотні Т-72М, які залишились в неї з часів Варшавського договору. І відмова від цієї машини для Варшави цілком логічний та очікуваний крок. 

Можливості PT-91 Twardy

Для Польщі модернізація PT-91 Twardy стала першим викликом з модернізації радянського озброєння у 90-х роках з опорою виключно на власні сили. Під час робіт над ним оборонна промисловість цієї країни мали вирішити цілу низку задач, що перетворило цей проект на справжню національну бронетанкову програму.

Справа в тому, що заміняти прийшлось ключові елементи машини. По-перше, з метою посилення бронювання був розроблений власний динамічний захист ERAWA. Її призначення - збільшити стійкість машини проти кумулятивних боєприпасів. Характерною особливістю цього захисту є вкрай щільне встановлення елементів майже без зазорів.  

Танк PT-91 Twardy / Фото-2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

По-друге, була оновлена система керуванням вогнем, шляхом встановлення власної розробки DRAWA, яка передбачала заміну прицілів із встановленням, спочатку, приладу нічного бачення, а потім і тепловізора у навідника. У систему включений лазерний далекомір з балістичним обчислювачем.

Таке оновлення системи у рази підняло точність ведення вогню, а також значно спростило наведення. Не говорячи про те, що танк взагалі отримав можливість вести бойові дії у ночі. Окрім того, нічні засоби спостереження також отримав командир машини й механік водій.

Через посилення бронювання, маса машини зросла до 46 тонн і з метою збереження ходових характеристик була проведена ремоторизація. PT-91 Twardy отримав новий 850-сильний двигун S-12U польського виробництва, який є модернізацією радянського 780-сильного В-46. Також механік-водій отримав контрольно-діагностичний блок, який дозволяє оцінити параметри роботи двигуна та трансмісії.

Танк PT-91 Twardy / Фото-2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Особливості PT-91 Twardy

Треба враховувати, що абсолютна більшість PT-91 Twardy не створювались з нуля, а є прямою модернізацією Т-72 із заміною систем, ремоторизацією та посиленням бронювання.

Також сам танк Т-72, особливо у версії для країн Варшавського договору, має гіршу броню ніж танки, які вироблялись для армії СРСР. А динамічний захист не додає захищеності проти основного танкового боєприпасу - підкаліберного снаряда. Цікаво, що Польща навіть розглядалась можливість посилення і протиснарядного бронювання, але вартість цих робіт, а також обмеження можливостей підвіски машини не дали реалізувати її.

Водночас версія PT-91 Twardy, у прямому порівнянні, значно краща за вже передані Т-72М, а також югославської версії Т-72 - М-82, які постачаються до України.

Танк PT-91 Twardy / Фото-2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Характеристики PT-91 Twardy

  • Екіпаж: 3 людини
  • Калібр гармати: 125 мм
  • Вага: 46 тонн
  • Двигун: 850 к. с.
  • Питома потужність: 18,47 к. с. / т
  • Максимальна швидкість: 60 км / год

Вас також можуть зацікавити: