Країни БРІКС були виключені з числа учасників саміту миру в Швейцарії / фото president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський не зміг залучити на свій бік низку ключових країн Півдня під час саміту в Швейцарії. Ця ситуація кинула тінь на його спробу розширити підтримку в боротьбі з повномасштабним вторгненням Росії.

Видання Bloomberg пише, що Індія, Індонезія, Південна Африка і Саудівська Аравія були серед країн, які не підписали підсумкову заяву. Із понад 100 країн і організацій, які брали участь у зустрічі, тільки 83 підписали підсумкове комюніке.

Китай ухилився від участі у зустрічі, а Бразилія, яка надіслала тільки спостерігача, не підписала комюніке. Таким чином, так звані країни БРІКС були виключені з числа учасників зустрічі.

Відео дня

Відмова від участі в конференції серед світових лідерів оголила проблему України в забезпеченні підтримки з боку країн, що не входять до західної спільноти, які або хочуть зберегти зв'язки з Москвою, або інакше дивляться на війну. Конференція показала, що поки Київ намагається стримати Росію на полі бою, дипломатичні зусилля зазнають невдачі у спробах закріпитися на світовій арені.

Зеленський сказав, що очікував, що деякі країни все ж підпишуть комюніке після консультацій з урядами, і назвав прогресом кількість делегатів, які підписали угоду "негайно".

Неявки на саміт і запізнення

Однак саміт показав, що прогрес, якщо він і буде, буде повільним. Комюніке звузили лише до трьох питань: зобов'язання з ядерної та продовольчої безпеки, а також повернення викрадених дітей і полонених. Але в ньому відсутнє формулювання про проведення наступної зустрічі.

І хоча делегати зійшлися на думці, що Росію необхідно посадити за стіл переговорів, із документа вилучили пряму згадку про кроки зі зміцнення довіри, спрямовані на взаємодію з Москвою.

Зеленський доклав особливих зусиль для залучення Саудівської Аравії, внаслідок чого на зустрічі був присутній глава МЗС Фейсал бін Фархан Аль Сауд. Однак чиновник попередив, що Київ має бути готовий до "важкого компромісу", щоб покласти край війні. Такої думки дотримуються інші потенційні союзники.

Тільки варіанти, які "прийнятні для обох сторін", можуть привести до миру, сказав Шин Паван Капур, державний секретар МЗС Індії, пояснюючи рішення не підписувати підсумкову декларацію.

Проте, це була одна з найбільших зустрічей світових лідерів - 57 глав держав і урядів - для безпосереднього обговорення врегулювання війни. Президент Гани Нана Акуфо-Аддо, який підписав декларацію, заявив, що війна Росії має згубні наслідки для Африки, зокрема провокує інфляцію і "стрімке зростання" цін на продовольство.

Але навіть західні лідери задалися питанням про терміновість швейцарської ініціативи. Президент Джо Байден пропустив саміт, відправивши замість себе віцепрезидента Камалу Гарріс, яка поїхала після першого дня. Президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц також поїхали завчасно.

Прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні була відсутня на першому пленарному засіданні, приїхавши в неділю.

Зеленський був обережний і не критикував країни, яким він робить пропозиції, але дав зрозуміти, що Пекін і Бразилія не відповідають більшості міжнародних партнерів.

"Щойно Бразилія та Китай приєднаються до принципів, які сьогодні об'єднують усі цивілізовані країни, ми будемо раді почути їхні думки - навіть якщо вони інколи не збігаються з думкою більшості світу", - сказав Зеленський.

Саміт миру у Швейцарії - останні новини

80 країн і чотири організації підписали підсумкову декларацію Глобального саміту миру. В оновленому списку підписантів виявилося, що Ірак і Йорданія відкликали свої підписи.

Водночас Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що деякі країни, які традиційно мають добрі відносини з РФ, уперше заявили, що вони готові запропонувати свої канали комунікації з російською стороною.

Вас також можуть зацікавити новини: