этот материал доступен на русском

"Укренерго" назвало ризики запуску ринку енергії з 1 липня

17:12, 10 червня 2019
Енергетика
343 0
"Укренерго" назвало ризики запуску ринку енергії з 1 липня / фото УНІАН

ДП "Укренерго" попередило Верховну Раду і Кабінет міністрів про можливість маніпуляцій з боку гравців ринку ризик неконтрольованого зростання ціни електроенергії через високу концентрацію ринкової влади в учасників ринку у випадку запуску вільного ринку енергії з 1 липня.

Про це йдеться в листі за підписом керівника "Укренерго" Всеволода Ковальчука і голови наглядової ради держпідприємства Шевкі Аджунера, який опублікував нардеп Сергій Лещенко, передають Наші Гроші.

"Укренерго" пов’язує ризик зростання ціни електроенергії з високою концентрацією ринкової влади: "Понад 75% всієї електроенергії припадає на двох учасників ринку - ДП "НАЕК "Енергоатом" та групу компаній ДТЕК".

Ключовою загрозою вказано питання створення та нарощування заборгованості після запуску роздрібного сегменту нового ринку з 1 січня 2019 року. Постачальник "останньої надії" ДПЗД "Укрінтеренерго" вже накопичив 700 млн грн заборгованості за 4 місяці роботи.

"Укренерго" також занепокоєне якістю даних комерційного обліку електроенергії. Оператори систем розподілу (обленерго) мали б здійснювати його на щоденній основі відповідно до п. 68 ст. 7 Закону "Про ринок електричної енергії". Однак наразі цього не відбувається.

Читайте такожНБУ прогнозує подорожчання електроенергії в Україні з липня

"Коректний розмір небалансу постачальника може бути розрахований лише через 90 днів, у зв’язку з технологічною неготовністю операторів систем розподілу. Наприклад, досі відбувається корегування ДП "Енергоринок" даних обліку за січень 2019 року. Відповідно існує суттєвий ризик того, що постачальники збанкрутують до того, як будуть отримані дані комерційного обліку. На сьогоднішній день обсяг таких некоректно розрахованих небалансів може становити 200 млн грн. щодня", - повідомляє "Укренерго".

Видання нагадало, що Антимонопольний комітет України у своєму звіті про ринок електроенергії від 2016 року з невідомих причин не розглядав питання про колективну монополію "Енергоатому" і ДТЕКу, хоча вони сукупно перевищують поріг 70% у виробітку електроенергії України.

Очільниця Департаменту АМКУ з досліджень та розслідування ринків ПЕК і ЖКГ Тетяна Кулєшова 8 червня привітала запуск ринку з 1 липня, та висловила думку, що АМКУ має "всі необхідні інструменти, щоб зупинити порушення конкурентного законодавства - як механізм рекомендацій, так і механізм штрафів".

АМКУ у грудні 2019 року відмовився визнавати ДТЕК таким, що зловживає своєю ринковою владою. Підставою стало те, що на думку АМКУ цей ринок регулюється НКРЕКП і Міненерго. "Таким чином АМКУ визнав, що не має впливу на ДТЕК", - зазначають "Наші гроші".

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter