На думку експерта, знаючи розцінки на біомасу, можна побачити, кому вигідно відмовлятися від газових котлів / Ілюстрація REUTERS

На тлі високих цін на газ населення України цілком миє перейти на використання дешевшого альтернативного палива.

Про це, як йдеться в матеріалі УНІАН, заявив голова Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха.

"Наше майбутнє - це аграрна біомаса. Це те, чого у нас багато і що практично не використовується, – це солома, стебла кукурудзи, стебла соняшнику і пшениці. Це все абсолютно нормальне паливо", - сказав Гелетуха.

Експерт нагадав, що в Україні зараз діють три ціни на газ: для населення – вісім тисяч гривень за тисячу кубометрів; для бюджетних організацій – 16 тисяч гривень; для комерційних підприємств - в середньому 35 тисяч гривень.

Читайте такожКабмін доручив "Нафтогазу" провести аудит цін на газ для населення та теплокомуненерго

На думку експерта, знаючи розцінки на біомасу, можна побачити, кому вигідно відмовлятися від газових котлів і переходити на тверде паливо. Враховуючи, що за останній рік ціна на дрова в багатьох регіонах країни зросла в три рази, перехід на твердопаливні котли варто робити якщо є доступ до відносно дешевої сировини.

Як йдеться в матеріалі, сучасні котли тривалого горіння можуть працювати як на дровах, так і на інших видах палива, наприклад, пелетах і гранулах, зроблених з відходів деревного та аграрного виробництва.

Зараз ціна на деревні пелети та гранули становить понад 7 тисяч гривень за тонну, а пелети з відходів соняшнику або соломи коштують понад 4 тисячі гривень за одну тонну.

"Найдорожчий нині вид біопалива - це деревні гранули. Вони коштують близько 7 тисяч гривень за тонну. Щоб замістити тисячу кубів газу потрібно дві тонни. Тобто, за гранули ми заплатимо 14 тисяч гривень. Для промислових підприємств у 2 - 2,5 рази дешевше, порівнюючи з придбанням газу. Відповідно бізнесу вигідно переходити на гранули, а бюджетникам і населенню ні", – пояснив Гелетуха.

Одним з найпопулярніших видів біопалива нині в Україні є деревна тріска, яка коштує 2,5 тисячі гривень за тонну. Для заміщення тисячі кубів газу необхідно три тонни цього палива. Відповідно це обійдеться в 7,5 тисяч гривень. У цьому випадку газ вигідно замінювати навіть бюджетним установам.

"Ви зараз не знайдете тріски на ринку. Скуплено майже все. Тому, що цей вид сировини зараз найпопулярніший", - сказав Гелетуха.

За словами експерта, рентабельність при переході на біомасу з встановленням спеціального котла буде хорошою, якщо ціна біоресурсу мінімум у два рази менша за ціну на газ.

Запаси газу в Україні:

Згідно з даними "Укртрансгазу", закачування в газові сховища припинено з 4 жовтня. Компанія мала намір відновити заповнення ПСГ за умови нормалізації погодних умов, але станом на сьогодні закачування не відновлено.

До початку опалювального сезону 2021-2022 років в підземних газових сховищах України було накопичено 19 млрд куб.м газу.

У НАК "Нафтогаз України" заявляли, що такого запасу вистачить для стабільного проходження країною опалювального сезону, навіть за умови ймовірних додаткових потреб теплових електростанцій, які зіткнулися з проблемою недостатніх запасів вугілля на складах.

Запаси газу в українських підземних сховищах станом на початок 2021 року становили 23,5 млрд кубометрів, що було рекордним за останні 10 років показником.

Ситуація з газом в Європі:

  • Ціни на газ в Україні корелюють з цінами на європейських хабах, оскільки наша країна - інтегрована частина європейського газового ринку з 2015 року та імпортує з Європи близько 30% від загального обсягу споживання блакитного палива.
  • Станом на 14 грудня 2021 року ціни на газ в Європі підвищилися до нової рекордної позначки.
  • 15 грудня спотові ціни на газ в Європі на січень перевищили 1,5 тис. доларів за тисячу кубометрів, щодня зростаючи на 7%.
  • 16 грудня 2021 року вартість газу в Європі перевищила 1700 доларів за тисячу кубометрів.
  • Станом на 20 грудня спотові ціни на газ у Європі на січень зросли до 1,9 тис. доларів за тисячу кубометрів.
  • 21 грудня 2021 року газ в Європі встановив абсолютний ціновий рекорд, перевищивши 2 тис.доларів.
  • 22 грудня 2021 року "Газпром" озвучив середню ціну експорту газу на 2022 рік.
  • 24 грудня 2021 року спотові ціни на газ у Європі на січень впали з 2,1 тис.дол. до 1,3 тис. доларів за тисячу кубометрів.
  • 28 грудня 2021 року спотові ціни на газ у Європі на січень впали до 1151 доларів за тисячу кубометрів.
  • 13 січня 2022 року російський "Газпром" заявив про те, що більш ніж половину газу, закачаного в підземні газові сховища Європи, вже підняли на поверхню.