фото facebook.com/ulanasuprun

Поширена думка, що бактерії — це завжди погано. Тому ми намагаємося їх всіляко знищувати, ретельно все вимиваємо та нерідко користуємося антимікробними засобами.

На своїй сторінці у Facebook виконувач обов'язків глави МОЗ Уляна Супрун пояснила, чи потрібно все-таки знищувати бактерії.

По-перше, зазначила вона, бактерії здатні ставати стійкими до того, чим їх знищують. Зокрема антисептики вбивають не лише погані, а й хороші бактерії, які живуть на нашій шкірі та для нас корисні.

Відео дня

По-друге, додала Супрун, надмірна чистота може впливати на наш імунітет не найкращим чином. Навіть непатогенні бактерії нам потрібні для тренування імунної системи.

"Звісно, не варто розводити бруд, відмовлятись від миття рук чи нехтувати правилами особистої гігієни. Йдеться скоріше про надмірне та часто невиправдане використання мийних засобів, що може мати потенційну шкоду для здоров’я", - написала виконувач обов'язків міністра.

Читайте такожСупрун розповіла українцям, як правильно мити руки та чи допомагають антисептики (відео)

Вона пояснила, що за фактом всі мийні засоби містять антимікробні компоненти, просто в одних випадках їх додають для активної дії, а в інших випадках це консерванти — їх використовують для зберігання самого мийного засобу.

Варто бути обережними при застосуванні засобів з антибактеріальним ефектом. Адже коли ми вбиваємо слабші мікроорганізми, то на їхньому місці обов’язково поселяться сильніші та агресивніші. Це меншою мірою стосується звичайних мийних засобів без антибактеріальної дії, які просто фізично ретельніше відмивають поверхню, ніж звичайна вода.

Потрібно використовувати мийні засоби та дезінфектанти розумно, зважувати необхідність їхнього застосування у кожному випадку та брати до уваги наступне:

1. Занадто багато мийних засобів у побуті можуть діяти як подразники та самі по собі викликати алергії.

2. Для формування міцного імунітету у дітей необхідний контакт із непатогенними бактеріями. Це, у свою чергу, ефективна профілактика виникнення алергій. Як приклад цього, у деяких дослідженнях навіть було показано, що миття посуду в посудомийних машинах (у порівнянні з миттям руками) було пов’язане з підвищеним ризиком виникнення дитячих алергій.

3. Деякі дослідження показали, що використання дезінфектантів пов’язане із ризиком виникнення зайвої ваги у дітей, тому що впливає на їхню мікробіоту.

4. Також не варто відмовлятися від домашнього улюбленця, якщо вдома є дитина. Здорова мікробіота домашніх тварин стане у пригоді імунній системі ваших малюків.

"Пам’ятайте, що стерильності все одно не буде та й вона нам не потрібна. Однак, це не означає, що можна нехтувати правилами особистої гігієни та прибиранням в помешканні", - підсумувала Супрун.

Якими правилами не потрібно нехтувати:

- намагайтеся мити руки водою та звичайним милом, це найбільш ефективний спосіб досягти їхньої чистоти. А ось ефективність антибактеріальних засобів у зниженні ризиків інфекцій не доведена;

- не лінуйтеся помити руки, якщо є така можливість, адже антисептичні спреї не усувають бруд;

- для прибирання, наприклад, в громадських місцях, можна використати серветки, що містять понад 5% поверхнево-активних речовин, а також 10% оцет, чи 1% хлорний відбілювач — вони мають доведений противірусний ефект;

- при виборі мийних засобів для своєї оселі — читайте їхній склад та намагайтеся обирати засоби без "антибактеріального ефекту";

- для прибирання старайтеся більше використовувати просто воду. Вода також здатна ефективно очищати поверхні.