REUTERS

Спочатку хворіли тільки літні люди. Історії про коронавірус, посилені деталями кожної прикрої смерті, говорили, що інфекція здебільшого уражає тих, кому за 70 років або людей, які страждають від інших хвороб.

Саме ці групи населення від початку закликали дотримуватися соціального дистанціювання. Але з'являються докази того, що й молодші люди можуть серйозно захворіти, - пише на сторінках The Guardian професор молекулярної вірусології в Університеті Ноттінгема Джонатан Болл.

"Важливо й те, що хоч у більшості молоді й дітей з'являться симптоми, трохи гірші, ніж від грипу. Тож вони можуть бути невидимими рознощиками вірусу й таким чином зіграти ключову роль у його поширенні", - зауважує вчений.

Читайте такожУ Німеччині коронавірусом заразилися чотири дитини

Він зауважує, що у порівнянні з іншими країнами Європи, Велика Британія не дуже поспішала закривати школи. На цей крок країна пішла тільки після смерті 104 пацієнтів. Дослідження з Китаю показали, що в дітей дуже рідко виявляють новий коронавірус. А тому вони нібито не причетні до поширення хвороби. Але більшість діагностичних заходів у Китаї, особливо на ранніх стадіях епідемії, були сильно прив'язані до лікарняних оглядів. Більшість випадків госпіталізації стосуватися дорослих пацієнтів. Чи означає це, що діти й молодь не заражалися чи страждали від м'яких симптомів, які пройшли без уваги?

"Як і більшість моїх колег, я не бачу очевидних причин, чому діти не могли заразитися. Цей вірус поширюється через дихальні шляхи. Це не щось притаманне виключно дорослим. Якщо значна кількість дітей була заражена й пережила м'які симптоми, схожі на застуду, тоді їхній потенціал поширювати вірус досить високий", - пише вчений.

Одна з ключових відмінностей між новим коронавірусом, SARS і MERS полягає в тому, що люди з COVID-19 можуть зіштовхнутися лише з м'якими симптомами, що ускладнює виявлення збудника. У випадку SARS у заражених людей починається запалення легень. Відносно легко виявити й ізолювати хворих з тяжкими симптомами. Завдяки цьому контроль зараження через ідентифікацію й відстеження контактів можна провести відносно просто.

Читайте такожУ Китаї одужали майже 90% заражених коронавірусом

Але новий коронавірус не такий. У більш ніж 85% підтверджених випадків симптоми можуть проходити непомічено. Хворобу легко можна сплутати із застудою чи грипом. І це найбільша зброя COVID-19. Якщо не можна просто сказати, в кого застуда, а в кого коронавірус, взяти інфекцію під контроль стає дуже важко.

Не уникаючи зараження вірусом, діти можуть насправді бути тими, хто його непомітно розносить. Вони можуть грати роль важливої ланки в поширенні між громадами. Але є ще один важливий момент. Хоч багато вчених підозрюють ключову роль дітей у початку епідемії, твердих доказів для цих припущень не вистачає.

В рамках, напевне, найбільшого дослідження такого роду китайські вчені проаналізувати наслідки більш ніж 2 тисяч підтверджених або потенційних випадків виявлення COVID-19 у дітей. Трохи більше половини з них страждали лише від м'яких симптомів або ж у них не було ніяких симптомів взагалі. Тяжких й критичних випадків, коли тілу бракувало кисню, а внутрішні органи були під загрозою, вчені нарахували лише 5%. При цьому, такі випадки траплялися зазвичай з наймолодшими дітьми (до одного року). В цьому дослідженні досі є великі прогалини. Найбільша з них полягає в тому, що більшість з оцінених випадків серед дітей не були підтвердженими. У пацієнтів лише підозрювали COVID-19.

Читайте такожBusiness Insider про пандемію COVID-19: що коронавірус робить з хворим кожного дня? (відео)

Судячи з попередніх пандемій, закриття шкіл може бути ефективним  способом скоротити поширення вірусу, особливо якщо цей крок входить в більш широку програму соціального дистанціювання. Кожного дня у школі діти масового збираються і часто перебувають в тісній близькості, а потім йдуть додому, несучи з собою нові інфекції, підхоплені в класах. Очевидно, що скорочення такого циклу може допомогти сповільнити епідемію.

Вважаючи, що молоді й здорові громадяни не групі ризику, уряд Великої Британії міг недооцінити впливу коронавірусу. Звіти про лікарняні прийому свідчать, що навіть молодь може страждати від серйозних наслідків. Дослідження в США показало, що з 508 пацієнтів, госпіталізованих з коронавірусом, 38% були пацієнти віком від 20 до 54 років (на дітей до 19 років припадало менше 1% випадків). З цих 508 пацієнтів 121 потрапив у відділ інтенсивної терапії. Майже половина з цієї групи були люди до 65 років.

Як і більшість речей під час цієї пандемії, думка, що коронавірус загрожує лише старшим людям, - це надмірне спрощення. Молодь і діти рідше помирають від коронавірусу, але їхні м'які симптоми можуть перетворити їх на заразних носіїв вірусу. І таких носіїв важче виявити.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ