Хто має право вручати повістку - поради юриста / колаж УНІАН, фото УНІАН

Останнім часом почастішали претензії з боку цивільного населення до співробітників ТЦК - це, як правило, стосується їхніх методів поводження з чоловіками призовного віку. Дізнайтеся, чи можна захищатися від ТЦК і як поводитися, якщо утискають свободу.

Як роздаватимуть повістки за новим законопроектом

Раніше військовозобов'язаний чоловік мав отримати повістку тільки за місцем прописки. У документі обов'язково вказували ПІБ, адресу, номер і дату розпорядження, згідно з яким потрібно з'явитися в ТЦК. Видавали повістку тільки під підпис.

Важливий момент: у розпорядженні обов'язково мав стояти підпис начальника ТЦК, перелік осіб, яких він викликає до військкомату, а також осіб, яким довіряє вручення повістки. Якщо всього цього немає, то повістку можна не брати.

Відео дня

Нині все кардинально змінилося - завдяки новому законопроєкту, підписаному президентом Володимиром Зеленським. Ось що побачить військовозобов'язаний у повістці тепер:

 • своє ПІБ;
 • найменування ТЦК;
 • мету виклику до ТЦК;
 • місце, дату і час, коли потрібно з'явитися за викликом;
 • підпис посадової особи, яка видає повістку;
 • номер повістки, за яким її зареєстровано;
 • перелік санкцій за неявку.

Зникла вимога щодо підпису начальника ТЦК - тепер вручати повістки може будь-хто у військовій формі, будь-де і будь-що - навіть в електронному вигляді. У тексті законопроєкту сказано, що навіть якщо повістка до військкомату (ТЦК) не була вручена чоловікові особисто, все одно вона вважається врученою.

Що робити, якщо вручили повістку на вулиці - як поводитися з ТЦК

Юрист Ростислав Кравець у коментарі Знай.UA розповів, як чинити, якщо дали повістку на вулиці - що робити, а чого не робити. Найнеправильніший варіант - це почати сперечатися, розмахувати кулаками або бігти від ТЦК. Використовуйте законний спосіб, як відмовитися від повістки на вулиці - військові не мають права перевіряти у вас документи без присутності співробітника Національної поліції. Якщо люди в камуфляжі хочуть їх побачити - необхідно зателефонувати в 102 і дочекатися приїзду правоохоронців.

Другий важливий момент - повістка має бути заповнена заздалегідь, а не "на коліні" просто перед військовозобов'язаним чоловіком. Кравець каже:

Тобто вони подивилися на документи особи, внесли її дані в повістку і вручають документ. Але це незаконно. Таку повістку можна не отримувати! Про це потрібно одразу сповістити поліцію, а якщо є потреба - викликати на місце слідчо-оперативну групу.

У разі, якщо вручили повістку і не прийшов до військкомату, а приїхав, бо запхали в машину і відвезли, адвокат радить діяти наступним чином:

 • будь-якими методами викликати поліцію і сповістити їх про правопорушення (ніхто не має права силоміць відвезти людину куди-небудь);
 • вимагати адвоката, пояснення причин затримання;
 • не підписувати жодних документів;
 • не проходити ЛКК, доки не буде письмового роз'яснення причин обмеження свободи.

Звісно, у жодному разі не можна давати жодних хабарів, підкуповувати співробітників ТЦК або намагатися з ними домовитися. Використовуйте всі можливості, щоб зв'язатися з рідними та друзями, повідомити їм, що вас незаконно утримують у ТЦК - родичі зможуть звернутися до суду.

Вас також можуть зацікавити новини: