Фото ua.depositphotos.com

Прем'єр Вірменії Нікол Пашинян під час зустрічі з вірменською діаспорою 18 лютого у Мюнхені заявив, що Єреван не підтримує Москву у питанні України. Він наголосив, що шкодує через неможливість вплинути на конфлікт між Росією та Україною. Про це пише Телеграф.

Глава уряду Вірменії, яка після 2022 стала четвертим найбільшим експортером у РФ напівпровідників та інших товарів подвійного призначення для потреб війни, у своєму виступі назвав український народ "дружнім". Але чи так це?

Єреван посилено створює враження переорієнтації на Захід. Однак два роки війни між РФ та Україною він служить одним із головних логістичних хабів Кремля для обходу санкцій. У 2022 році ВВП крихітної Вірменії з населенням у 3 млн. виріс на безпрецедентні 14,2%. 

Відео дня

Заступник міністра фінансів Вірменії Ваан Сірунян визнав, що за 9 місяців 2023 експорт товарів з Вірменії до РФ зріс на 85%, з яких 80% становить реекспорт. Наголошуючи на експоненційному зростанні зовнішньоторговельного обороту Вірменії після початку війни в Україні на 69%, аналітичний центр Jamestown Foundation (США) також попереджав про реекспорт підсанкційних товарів з Вірменії до РФ. А директор Управління з координації санкцій Держдепу США Джим О'Брайєн прямо заявив, що Вашингтон відносить Вірменію до країн, які допомагають РФ обходити санкції.

У 2024-му про проблему продовжують говорити, але Вірменії це не заважає безкарно постачати підсканкційні товари войовничому сусідові. Робін Брукс, директор Інституту міжнародних фінансів та колишній стратег Goldman Sachs опублікував уточнені дані: "Експорт Вірменії до РФ зріс на 430% порівняно з періодом до вторгнення, що означає реекспорт товарів ЄС та Китаю до Росії".

Вірменія важлива як транзитний хаб, тому що Путін більше не може розраховувати у цьому питанні майже ні на кого, крім неї. У травні минулого року французький Forbes назвав Вірменію "основним каналом ухилення від санкцій" оскільки обмеження на постачання через Туреччину та Центральну Азію посилюються. Анкара влітку 2022 року пообіцяла США не допустити обходу санкцій проти РФ на території Туреччини. Згодом турецькі фінансові організації масово почали припиняти співпрацю із російськими. 

Іронічно, але Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) оголосило про виділення Єревану $15 млн. У заяві наголошується, що ці кошти спрямовані на "зниження економічної залежності Вірменії від РФ".