Шанси обох кандидатів на посаду президента США – республіканця Дональда Трампа та демократа Джозефа Байдена – наразі рівні. І перший раунд дебатів жодним чином їх не змінив. Попри те, що самі по собі дебати є демократичним інститутом, цього разу вони мало впливатимуть на кінцевий результат. Вони лише підведуть риску під тривалою підготовчою роботою.

Наразі питання в тому, у кого – у Трампа чи Байдена – будуть сильнішими неформальні зв’язки і впливи кандидатів та їхніх штабів. Адже зараз кандидати йдуть чітко нога в ногу. Тому все вирішить розподіл колегій виборщиків, бо у кожного штату своя квота.

Протягом останнього місяця перед виборами головну роль відіграють торги: хто з кандидатів як і між ким ділитиме владу й посади. Тобто на даному етапі ділять майбутню владу, і кожен із кандидатів обіцяє: комусь посаду державного секретаря, комусь – генерального прокурора, комусь – посади в президентській адміністрації… Також чималий вплив на подальші рейтинги кандидатів матиме їхня позиція по зовнішньополітичних питаннях, у першу чергу, щодо Китаю.

Зараз відбуваються, по суті, політичні торги і змагання в тому, хто більше наобіцяє.

Американські дипломати запевняють, що зараз ситуація між кандидатами рівна, тому поки що прогнозувати, хто переможе на виборах, неможливо. Залишається чекати на те, як буде поділений владний пиріг.

Ставки на перемогу Трампа трохи зменшилися

Втім, слід зазначити, що на думку букмекерів, Байден під час першого раунду дебатів виглядав переконливіше, тому ставки на перемогу Трампа трохи зменшилися.

Та, по-перше, це чи не вперше у США на президентських виборах тримається такий градус і напруження. А, по-друге, на тих, хто дивиться дебати і назвав їх ледь не найгіршими за всю історію США, вплинула і міжособистісна ворожнеча Трампа та Байдена. На дебатах, на жаль, змагалися не партії, ідеї та підходи.

Це була базарна балачка двох ображених один на одного чоловіків

Ці дебати були позбавлені хоча б якогось інтелектуального та експертного рівня. Це була базарна балачка двох ображених один на одного чоловіків, які говорили виключно емоціями та кпинами. З одного боку, нарцисизм Трампа, з іншого – сонність і відсутність харизматичності Байдена – таке не могло захопити американського виборця чи змінити його думку. Дебати були позбавлені будь-якої прагматичності, змістовності – з них не зрозумієш, куди рухатимуться США за одного й за іншого переможця у соціальній, військовій, безпековій, зовнішньополітичній та інших сферах.

Тож наразі залишається лише сподіватися, що наступні раунди дебатів стануть більш предметною розмовою кандидатів і дадуть розуміння того, що кожен із них робитиме з Росією, НАТО, Китаєм, та якою буде безпекова політика США.

Анатолій Октисюк, політичний експерт аналітичного центру DemocracyHouse

Читайте всі статті автора