Сонячна енергетика в Україні / фото Facebook/Solar Chernobyl

Європейський банк реконструкції та розвитку припинив інвестувати в будівництво нових об'єктів сонячної енергетики в Україні.

Про це під час форуму «Український енергетичний тиждень» повідомила банкір Департаменту електроенергетики ЄБРР Ольга Єрьоміна.

"Я боюся, що зараз рахунок пішов на дні, коли банк може сказати: далі у відновлюваній енергетиці нових проектів він не робить. Щодо сонячної електроенергетики ми вже сказали, що не беремо нові проекти в обробку. Щодо вітрової - ще не сказали. Хоча ті сигнали, які ми бачимо з парламенту щодо кроків у напрямку запуску аукціонів, нас турбують", - повідомила вона.

Представник ЄБРР уточнила, що необхідно якомога швидше впровадити систему аукціонів на ринку відновлюваної енергетики.

"Не треба тішити себе ілюзіями. Нам уже потрібно переходити (на аукціони - УНІАН), тому що буде занадто пізно", - додала Єрьоміна.

Читайте такожЄБРР запустить програму розвитку біоенергетики в Україні

Як повідомляв УНІАН, на початку червня народні депутати зареєстрували в парламенті законопроект №8449, який передбачає перехід від «зеленого» тарифу до механізму аукціонів для нових об'єктів відновлюваної енергетики з 2020 року. При цьому пілотний аукціон із продажу потужностей для будівництва сонячної електростанції в Чорнобильській зоні має відбутися в другій половині 2019 року.

Згідно з документом, аукціони будуть обов'язковими для великих об'єктів відновлюваної енергетики: для сонячних електростанцій потужністю понад 10 МВт і вітрових електростанцій потужністю понад 20 МВт. При цьому передбачена можливість участі в аукціонах і меншої за потужністю генерації.

Цим законопроектом пропонується зниження розміру «зеленого тарифу» для сонячних електростанцій з 2020 року на 30%, а не на 10%, як передбачено чинним законодавством.

Пізніше в парламенті були зареєстровані ще 7 альтернативних законопроектів.

Частка енергії з відновлюваних джерел у загальному обсязі виробництва електроенергії в Україні становить 1,8%, а частка у вартості - 8,3%.

1 жовтня 2014 року Кабінет міністрів затвердив Національний план дій з відновлюваної енергетики до 2020 року, який передбачає збільшення частки відновлюваних джерел у загальному балансі генерації електроенергії з 1% до 11%.

Головним механізмом для стимулювання розвитку такої енергетики в Україні є «зелені» тарифи - спеціально високі (вищі, ніж в інших видів генерації), затверджені законом, ціни на електроенергію, яка виробляється з відновлюваних джерел.

Довідка УНІАН. ЄБРР є найбільшим міжнародним фінансовим інвестором в Україні. З початку діяльності в країні в 1993 році банк взяв на себе сукупні зобов'язання з надання майже 12,1 млрд євро в рамках близько 400 проектів.