Вадим Манюк розповів, що зараз відбувається на місці водосховища / колаж УНІАН, кадри з відео

Минув рівно рік від того, як росіяни знищили греблю Каховської ГЕС, а з нею і Каховське водосховище. Зараз на місці колись величезної водойми швидко підростає молодий ліс, розповів "Суспільному" еколог Вадим Манюк.

"Каховське море з точки зору біорізноманіття було дуже бідним. Те, про що ми говоримо, це по суті була водяна пустеля. (...) Навесні, під час великих дощів все ж таки ґрунт наповнюватиметься, насичуватиметься водою. Можливо, вода не буде стояти озерами, але її буде достатньо для того, щоб верба, яка тут нині росте, могла далі жити і процвітати. До речі, верба — це перехідна фаза і на великих площах далі вона поступово заміщуватиметься іншими деревами", — розповідає еколог.

За словами Манюка, з часом на території колишнього Каховського водосховища зможуть рости в`язи та дуби, і за певних умов тут утвориться лісовий мікроклімат.

Відео дня

"Вже зараз це такий осередок в масштабах всього континенту, який продукує підвищені концентрації кисню в атмосферу. Якимось чином зараз уже сприяє регулюванню клімату і регулюванню газового балансу атмосфери", — говорить спеціаліст.

Як пояснив Манюк, молодий вербовий ліс, що зараз піднімається на місці колишнього водосховища, поступово еволюціонуватиме і розділятиметься за домінуючими видами дерев: десь переважатимуть верби, десь тополі, десь з'являться широколистяні породи. При цьому в долині Дніпра залишаться невеликі водойми і озера.

"Це приблизно та мозаїка, яка і була властива Великому Лугу. Це все надихає, тому що це величезна, незаймана жодною сучасною людською діяльністю система, яка повністю підкоряється власним законам, розвивається так, як це було колись мільйони років тому на планеті", — зазначив він.

Наслідки знищення Каховської ГЕС

Як писав УНІАН, природа на місці Каховського водосховища відновлюється швидше, ніж прогнозувалося. Але, як пояснюють фахівці, ландшафт тут не залишиться таким, як зараз. В наступні роки паводки на Дніпрі відрегулюють рельєф та гідрологію колишнього ложа водосховища.

Разом з тим економісти попереджають, що без відновлення Каховського водосховища, хоча б частково, сільське господарство на українському півдні зникне через нестачу води для поливу.

Вас також можуть зацікавити новини: