Наприкінці вересня Генеральна конференція Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) схвалила резолюцію щодо негайного повернення Запорізької атомної станції під повний контроль України. Документ щодо ядерної безпеки в Україні, запропонований Канадою, Фінляндією та Коста-Рікою, підтримали 69 країн.

Зокрема, резолюція закликає Російську Федерацію до:

  • негайного виведення всього військового та іншого неуповноваженого персоналу із ЗАЕС;
  • повернення станції під повний контроль компетентних органів України відповідно до існуючої ліцензії, виданої Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ);
  • забезпечення безпечного та захищеного функціонування станції для того, щоб Агентство здійснювало ефективне та дієве впровадження гарантій безпеки відповідно до Угоди України про всеосяжні гарантії та додаткового протоколу.

Звернення МАГАТЕ до Росії про повернення ЗАЕС під повний контроль України – це вже  третя заява з цього приводу. Перша, нагадаю, була ще в березні 2022 року. Але, як бачимо, Росія всі попередні заяви проігнорувала. І повністю проігнорує сьогоднішню.

Відео дня

РФ, як терорист, захопила атомну електростанцію і постійно використовує її для ядерного шантажу

Україні такі заяви МАГАТЕ абсолютно нічим не допоможуть, адже Росія вийшла з міжнародного права щодо ядерної безпеки, повністю порушує всі основні положення про енергетичну і ядерну безпеку. Поки на ЗАЕС перебувають російські військові, по суті, станція окупована, а вони там тероризують українських працівників. А поки станція не передана під контроль України, про жодні наміри Росії виконувати будь-які правила МАГАТЕ не може бути й мови.

РФ, як терорист, захопила атомну електростанцію і постійно використовує її для ядерного шантажу, попри будь-які заяви, резолюції та присутність інспекторів МАГАТЕ на АЕС. Представники  МАГАТЕ, постійно присутні на ЗАЕС, роблять якісь певні заяви, але це абсолютно ніяк не впливає на позицію Росії. Ніхто не може сказати, вдасться Росія до якихось терористичних дій на ЗАЕС, чи ні. Але вона постійно використовує станцію для шантажу. Ба більше, Росія має намір продовжувати таку політику й далі.

Є два шляхи для розв’язання питання з атомною станцією

МАГАТЕ - це організація, яку Росія повністю ігнорує. Так само як ігнорує ОБСЄ, чи ООН, Червоний хрест та багато інших. Це - та сама історія. І в цьому сенсі погоджуюсь із заявою Greenpeace, що МАГАТЕ не спроможне виконати вимоги свого мандата і не готове визнати це публічно.

Є два шляхи для розв’язання питання з атомною станцією, з деокупацією ЗАЕС. Дипломатичним шляхом це зробити можливо, але для цього треба об’єднана і дуже жорстка спільна позиція США, Китаю та ЄС. Лише тоді, коли вони будуть готові вживати дуже жорсткі санкції до Росії, цю ситуацію можна буде врегулювати. Вважаю, що дипломатичний шлях – малоймовірний. Оскільки Китай інколи підігрує Росії, а США дуже залежні від поставок збагаченого урану для себе з Росії.

Інший шлях – військовий, це деокупація території навколо станції. Саму ЗАЕС ніхто з Сил оборони України не буде обстрілювати, а будуть створені умови, щоб російські окупанти звідти вийшли. І це – найбільш реальний варіант.

Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова