Фото REUTERS

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), знехтувала правами українців під час розробки змін до Правил постачання природного газу, Кодексу газотранспортної системи та Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії».

Читайте такожЦіна на електроенергію в Україні на третину вища, ніж у Європі - Єврокомісія

Про це наголошується в листі Асоціації постачальників енергоресурсів.

Відео дня

Регулятор, всупереч вимогам Закону України «Про ринок природного газу», нівелював право споживача звернутися до постачальника «останньої надії», запровадивши автоматичний перехід до такого постачальника. Хоча Закон України «Про ринок природного газу» передбачає наявність факту звернення споживача до постачальника «останньої надії», тобто дії, що повинна мати документальне відображення та підтверджувати волю споживача на укладання договору.

В Асоціації наголошують, що реєстрація клієнтів постачальника «останньої надії» в Реєстрі споживачів без їх згоди суперечить нормам закону.

«Внаслідок такої реєстрації споживач набуває статусу договірної сторони в договорі, який він, можливо, не мав на меті укладати», - підкреслюється в листі.

Фахівці АПЕ зазначають, що регулятор запропонував механізм зміни постачальника, який суттєво відрізняється від процедури, що діє в аналогічних ситуаціях.

«Сам факт встановлення іншого від загального механізму зміни постачальника у випадку постачальника «останньої надії» є: по-перше, умовою, що дискримінує інших постачальників у порівнянні з постачальником «останньої надії». По-друге, впливає на конкурентну спроможність таких постачальників у порівнянні з постачальником «останньої надії». По-третє, необґрунтовано встановлює додаткові адміністративні бар’єри для постачальників, які не виконують функції ПОН. По-четверте, надають постачальнику «останньої надії» додаткові конкурентні переваги у порівнянні з іншими постачальниками», - підкреслили в Асоціації.

«При визначенні правил для постачальника «останньої надії» ми побачили, як регулятор вільно інтерпретує законодавство на користь державного монополіста і нехтує правами українців. Ми продовжуємо наполягати, що умови визначення постачальника «останньої надії» були дискримінаційними й результати конкурсу лише посилили вплив державної монополії на роздрібний ринок природного газу», — наголосив голова правління Асоціації Артем Компан.

Свої зауваження та пропозиції до нормативно-правових актів НКРЕКП, що регулюють діяльність на ринку природного газу, Асоціація направила регулятору.

Нагадаємо, 22 липня Кабінет міністрів України затвердив постанову, якою Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» терміном на три роки визначена постачальником останньої надії у рамках відкриття конкурентного ринку газу для населення.