Богдан Данилишин

Низький рівень державної підтримки споживчого попиту в Україні є однією з причин її відставання в економічному розвитку від інших країн світу, які застосовують значно вищі фіскальні стимули в цій сфері, вважає академік НАН України Богдан Данилишин.

Про це повідомляють Українські новини.

В Україні – найнижчий в Європі рівень державного стимулювання споживчого попиту. І це є однією з причин її відставання в економічному розвитку від інших країн світу, вважає академік НАН України Богдан Данилишин. Про це він пише у статті «До питання щодо рівня державного стимулювання споживчого попиту». На думку академіка,  саме низький рівень державної підтримки споживчого попиту в Україні в порівнянні з іншими країнами є однією з причин її відставання в економічному розвитку.

«Два основних канали державної підтримки споживчого попиту - це виплата заробітних плат найманим працівникам в бюджетній сфері та виплата соціальних трансфертів (пенсій і допомог). Україна суттєво відстає від більшості країн ЄС за рівнем державної підтримки споживчого попиту. В Україні за рахунок державних коштів фінансується близько 30% споживчих витрат населення, тоді як в країнах ЄС – близько 50%», - пише Данилишин.

Так у 2020 р. в Україні державні виплати населенню становили лише 33% від їх споживчих витрат (в 2019 р. - 31% -  історичний мінімум), тоді як в середньому у країнах ЄС-27 – цей показник склав 53% (наприклад, в Данії - 67%, у Франції - 62%, і т.д.). «Низька державна підтримка споживчого попиту в Україні є однією з причин її відставання в економічному розвитку від інших країн світу, які застосовують значно вищі фіскальні стимули в цій сфері, - вважає академік. - Фіскальна підтримка процесів приватного споживання в Україні не відповідає параметрам здорової ринкової економіки - різниця з країнами ЄС становить близько 15% обсягів приватного споживання на рік в середньому за останні 5 років. Під час поточної ковід-кризи зазначена різниця збільшилась до 20% обсягів споживання населення. Така ситуація зумовлює генерування суттєвих рестрикційних ефектів для економіки, що провокують її на хронічне відставання від світових лідерів».

Богдан Данилишин  - доктор економічних наук, професор, академік НАН України, колишній міністр економіки України в другому уряді Юлії Тимошенко, колишній Президент Європейського Інституту економічних та політичних досліджень розвитку країн Центральної та Східної Європи і України (Прага). Академік Данилишин є чинним головою Ради Національного банку України.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram