Фото ua.depositphotos.com

Відсутність продажів металобрухту від одного з основних постачальників, АТ Укрзалізниця, вкрай негативно позначилося на діяльності усієї металургійної галузі України. Про таке заявив аналітик GMK Center Андрій Глущенко. 

Як відомо, залізничний оператор припинив реалізацію брухту ще у вересні 2023-го. До цього, у 2022 році, УЗ успішно реалізувала 113,04 тис. брухту чорних металів на український ринок. Продажі припинилися відразу після того, як Кабмін заборонив УЗ продавати брухт в обхід системи Prozorro, вважаючи, що це створить корупційні ризики.

"Ця ситуація створює загрози для діяльності вітчизняних металургів, оскільки часткове розблокування морського експорту сприяє нарощування потужностей комбінатів. Зокрема "АрселорМіттал Кривий Ріг" невдовзі планує збільшити завантаження до 50% шляхом запуску другої доменної печі. Подібні плани мають й інші українські компанії", - вказує аналітик. 

Відео дня

"З липня минулого року обсяги виробництва сталі в Україні відносно стабільні й, відповідно, не потребували значного збільшення постачань брухту. Однак збільшення завантаження металургійних потужностей може суттєво вплинути на ситуацію, оскільки запуск хоча б однієї доменної печі потребуватиме збільшення обсягів постачань брухту приблизно на 30%. Це може стати певним шоком для ринку в умовах, коли заготівля брухту підтримується за рахунок можливостей його подальшого експорту, а "Укрзалізниця" припинила продавати брухт на внутрішній ринок" – зазначає Глущенко.

Нагадаємо, за оцінками учасників ринку, на складах підприємств УЗ зараз наявні до 120-150 тис. тонн металобрухту. На поточний момент вартість цього обсягу металобрухту може складати 0,9-1,2 млрд грн., які недоотримує УЗ. Державний бюджет же недоотримав від реалізації брухту орієнтовно 200 млн грн. 

Раніше в УЗ обіцяли поновити аукціони з продажу брухту у березні. Потім там заявили, що існують складнощі з документами, які потребують роз’яснень від уряду. Натомість експерти заявили, що жодних складнощів немає, і компанія може спокійно проводити торги, за умови дотримання всіх норм.