Програма "Великий вагон" реалізується в інтересах олігархів, запідозрили експерти / ілюстративне фото facebook/Kravtsov.Evg

В "Укрзалізниці" є маса проблем, які необхідно першочергово вирішувати. Це й інфраструктура, і локомотиви, і рівень технічної бази залізниці, і корупція, і багато іншого. Але в Міністерстві інфраструктури вирішили розпочати програму оновлення саме з вантажних вагонів, і це схоже на сплановану роботу в інтересах великого українського бізнесу. Про це пише "Дзеркало Тижня".

"Проблема з парком вантажних вагонів в Україні дійсно є, і проблема серйозна. Але не вона мала стояти першою в довгому списку проблем "Укрзалізниці". Бізнес вантажних перевезень в цілому є головним джерелом доходів для "Укрзалізниці", але саме частка цього бізнесу у вигляді оператора вагонів ніколи особливо прибутковою для державної залізниці не була. По-перше, вантажні вагони "Укрзалізниця" найчастіше віддає за довгостроковими контрактами й за заниженими ставками своїм же конкурентам – приватним операторам вагонів. По-друге, більшість парку вагонів "УЗ" знаходиться в неробочому стані", – вказує видання. 

Замість цього, як сказано в статті, Антикризовий штаб вирішив, що саме під будівництво вантажних вагонів "Укрзалізниця" повинна залучити інвестиції (очевидно, у вигляді кредиту) в обсязі 50 млрд грн. Тобто, вдвічі збільшити свій кредитний портфель. При цьому невідомо, чи призведе це до пропорційного збільшення доходів компанії (швидше за все, ні) і чим доведеться покривати ці фінансові витрати.

При цьому зароблять на будівництві нових вагонів всього кілька компаній, які роблять метал – а він, як відомо, значно подорожчав на світових ринках. І саме здорожчання металу стало основною причиною того, що на українських заводах перестали робити вагони, вказують журналісти. 

"З'єднавши "Велике будівництво вагонів" і подовження термінів служби вагонів, можна зрозуміти, що в наступні кілька років "Укрзалізниця" стане головним інвестором будівництва вантажних вагонів. А вагони ці підуть за довгостроковими договорами оренди в руки великих приватних операторів", – резюмує видання. 

Як відомо, Міністерство інфраструктури опублікувало черговий проект наказу про списання вагонів за віком. Всього пропонується списати понад 50 тисяч вагонів, на закупівлю такої кількості нових вагонів необхідно понад 125 млрд грн. Проти цього рішення виступили асоціації металургів і зерновиків – за їхніми словами, списання такої кількості вагонів призведе до дефіциту рухомого складу і загрожує колосальним збитком економіці України.