Перехід на літній час в Україні здійснюється в останню неділю березня / фото ua.depositphotos.com

Переведення годинників на літній час негативно впливає на здоров’я людей, каже кандидат медичних наук, сомнолог Юрій Погорецький.

В ефірі інформаційного телемарафону він зазначив, що сомнологи Сполучених Штатів Америки, Європи та України категорично проти переводу годинників на літній час і навіть економічна користь від такої дії є вкрай сумнівною.

Погорецький повідомив, що під час перехідного періоду, адаптації значно збільшується кількість  інсультів, інфарктів, а також зростає аварійність на дорогах через сонливість, не виспаність.  За його словами, також збільшується кількість людей  з психоневрологічними розлади та випадків суїцидів. Він наголосив, що відбувається загострення й інших хронічних захворювань.

Відео дня

Сомнолог наголошує, що ніхто не підраховував економічні збитки, які пов’язані з погіршенням здоров’я людей. Так, в нас є цикл сну і є цикл бадьорості. "І їх зміщувати між собою не можна. Чому? Тому, що  порушується виробництво гормону мелатонін – золотого гормону сну, який відкрили в 1952 році, і тільки зараз ми починаємо це розуміти",- сказав він. При цьому додав, що мелатонін "несе відповідальність за спокій, мудрість,таланти, за профілактику онкології, за високий імунітет".

Сомнолог зазначає, що ВООЗ в жовтні 2023 року на перше місце для здоров’я людини поставила здоровий сон. "Необхідно дотримуватися культури сну – в 22.00 лягаємо спати, а в 6.00 має бути пробудження. Тобто 7-8 годин сну", - додав він. При цьому сказав, що для людського організму краще жити за зимовим часом. 

Сомнолог наголошує, що найбільше переведення стрілок годинників впливає на тих людей, які вже мають хронічні захворювання – серцево-судинні, психоневрологічні, ендокринологічні, зайва вага, метаболічний синдром. "Важко адаптуватися до переводу часу маленьким діткам, вагітним, тим, хто працює вночі - групи ризику : лікарі, пожежники, військовослужбовці, рятувальники, бо в них через нічні і добові чергування, і так збиті циркадні ритми", - наголосив сомнолог. 

Він зазначив, що треба висипатися. "Війна велика біда, але під час неї якраз ретельно треба зберігати ті моменти, коли є можливість виспатися, коли не бомбардують. Якщо є шанс лягти вчасно спати, то лягайте. Може навіть в 21.00, то це буде корисніше, ніж просто заходити і сидіти в гаджетах і збивати собі сон", - наголосив Погорецький.

Переведення годинників 2024: що відомо

Як повідомляв УНІАН, щороку в Україні переводять годинник: восени - на годину назад, навесні - на годину вперед. 

Стрілки годинника на літній час в Україні в 2024 році переведуть в ніч із 30 березня на 31 березня, о 3:00. Переводять годинник у вихідний, щоб був хоча б день на адаптацію до нового часу.

Таке переведення роблять з метою більш раціонального використання світлого часу доби та економії електроенергії на освітлення, а також для синхронізації в часі з іншими країнами.

Вас також можуть зацікавити новини: