Математична модель дозволяє розрахувати ризик зараження коронавірусом, наприклад, у школі / REUTERS

Через пандемію коронавірусу речі, які колись були цілком нормальними, тепер оповиті питаннями й занепокоєннями. Чи можуть діти повернутися в людні шкільні класи? Чи безпечно вечеряти з друзями в ресторані? Чи варто боятися зараження під час пробіжки?

Нова математична модель допоможе знайти відповіді на ці питання з певною точністю, - пише National Geographic. Її створив вчений з Університету Колорадо в Болдері Хосе-Луїс Хіменес. Модель дозволяє розрахувати ризикованість різних видів активності з огляду на головний спосіб передачі COVID-19 - через аерозолі. Коли люди чхають, кашляють, говорять і навіть просто дихають, крапельки рідини розлітаються на досить значній дистанції.

Читайте такожAssociated Press: Лікарі пояснили, чи можна заразитися COVID-19 через пасивне куріння

Тож чим ближче ви стоїте до розповсюджувача, тим вищий ризик вдихнути заражені коронавірусом і досить великі часточки вологи. Крім того, зараження може відбутися і через потрапляння цих крапельок в очі. Однак, багато вчених занепокоєні можливістю того найдрібніші з них - аерозолі - можуть довго літати по приміщенню, заражаючи людей. Особливо цей ризик високий там, де вентиляція дуже погана. В таких місцях аерозолі можуть накопичуватися.

У ВООЗ нещодавно визнали, що передача коронавірусу через аерозолі може відбуватися в різних побутових ситуаціях. Однак, щоб сказати напевне, потрібно провести більш ретельне дослідження ролі аерозолів у поширенні COVID-19.

"У нас немає величезної купи інформації. Але ми також не можемо собі дозволити чекати, коли ця купа з'явиться", - сказав Хіменес.

Його математична модель враховує все, що відомо про поширення коронавірусу на даний момент. Вона включає дані звітів про випадки його передачі через повітря. Одним з таких випадків, наприклад, була репетиція хору у Вашингтоні. Тоді один вокаліст заразив десятки інших за 2,5 години співів. Модель також спирається на результати дослідження, метою якого було з'ясувати, скільки часточок вірусу видихає дихає людина під час різних занять. 

Важливе уточнення: математична модель Хіменеса не враховує залежність ризику від різних умов. Наприклад, яким буде рівень загрози на різній відстані від джерела, при різній концентрації коронавірусу і за умови, що люди будуть чи не будуть торкатися обличчя. Разом з тим, вона дозволяє зробити певні припущення щодо загроз.

Читайте такожNew York Times: Вчені знайшли причини появи смертельних випадків COVID-19

З математичною моделлю Хіменеса можна ознайомитися за цим посиланням. Щоб розрахувати ризики підхопити аерозолі у різних середовищах, користувачі формули можуть змінити різні параметри. Зокрема, можна обрати розмір групи людей і кімнати, а також рівень ефективності маски. Хіменес застерігає, що модель дає приблизний показник ризику. Адже жодна модель не може точно передбачити, що відбудеться в реальності. Однак, вона дає корисні підказки щодо загроз в ході різних звичних дій.

Ризик також залежить від рівня поширення хвороби в конкретному регіоні. Тож користувачі математичної моделі можуть вказати це, щоб дізнатися потенційну кількість заражених членів конкретної групи.

National Geographic зауважує, що модель вказує на важливість масового використання масок, а також на високі ризики зараження у людних приміщеннях з поганою вентиляцією. В таких умовах ключову роль грає час. Про це сказав інженер Вірджинського технологічного університету Лінсі Мара, який спеціалізується на проблемах передачі вірусу повітряно-крапельним шляхом. Чим довше хтось проводить у погано провітрюваній людній кімнаті, тим вищий для нього ризик захворіти.

Що пишуть іноземні ЗМІ про передачу коронавірусу?

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ