Столтенберг зазначив, що не хоче нової гонки озброєнь / фото УНІАН

Генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору Єнс Столтенберг заявляє, що напад Росії на Україну та порушення Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД) сприяло найбільшому зміцненню колективної оборони НАТО з часу завершення "холодної війни".

Про це Столтенберг повідомив на прес-конференції після завершення першого дня засідання міністрів оборони країн-членів Альянсу у Брюсселі.

Він наголосив, що головна увага Альянсу зосереджується на зусиллях зі збереження чинності ракетного договору.

Відео дня

"Ми продовжуємо пошуки найкращого рішення, що полягає у контролі над озброєннями, збереженні і врятуванні Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності, але єдиний спосіб це зробити - щоб Росія повернулася до виконання (договору). Все ще існує вікно можливостей", - заявив Столтенберг.

Читайте такожКлімкін: Вийшовши з ракетного договору, РФ розпочала гонку озброєнь, але Україна відповість гідно

Він додав, що в НАТО аналізують і готуються до наслідків, коли ракетний договір припинить чинність, але також намагаються врятувати його.

"Якщо ми не досягнемо у цьому успіху, а це залежить від Росії, і ми дізнаємося про це лише після шестимісячного періоду (виходу США з договору - УНІАН), тоді, звичайно, ми повинні будемо відповісти", - додав генеральний секретар НАТО.

"Ми не будемо поспішати, ми будемо зваженими, бо ми хочемо уникнути нової гонки озброєнь. У той же час, ми маємо зрозуміти, що нові російські ракети не є поодиноким випадком. Вони є частиною ширшої картини, адже ми бачили, як Росія впродовж тривалого часу вкладала значні кошти у свої сучасні військові спроможності, в тому числі у ядерні. Вони оголосили про багато нових систем ядерного озброєння і застосовували силу проти сусіда - в Україні", - наголосив Столтенберг.

"Все це сприяло найбільшому зміцненню колективної оборони НАТО впродовж десятків років з часу завершення "холодної війни", - додав він.

Зокрема, в НАТО посилили Сили реагування, розмістили передові бойові групи на східному фланзі Альянсу, а також почали збільшувати витрати на оборону.

Крім того, він наголосив, що Альянс закликає Росію повернутися до дотримання положень ракетного договору, але не повідомив чітко про те, якими будуть дії НАТО після втрати чинності цим договором.

"Існують різні опції, широкий спектр різних можливостей для НАТО відреагувати, але ми не хочемо віддзеркалювати те, що робить Росія (розміщувати ядерні ракети - УНІАН)", - заявив він.

Столтенберг пояснив, що НАТО не вдаватиметься до аналогічних кроків: якщо Росія розміщуватиме ракету, то Альянс так не вчинятиме.

"Ми повинні подбати, що матимемо надійну і ефективну оборону та стримування", - сказав він.

Як повідомляв УНІАН, 4 грудня 2018 року держсекретар США Майк Помпео заявив, що США висунули Росії 60-денний ультиматум на відновлення виконання ДРСМД. За його словами, серед різних порушень, які Росія здійснювала протягом багатьох років, - розробка і випробування з середини 2000-х років нової ракетної системи РФ "Новатор 9М729", яка дозволяє запускати крилаті ракети на надмірні відстані, що заборонені договором. У Сполучених Штатах дійшли висновку, що Росія суттєво порушує цей договір, і вирішили призупинити свої зобов'язання за ДРСМД як засіб захисту у відповідь на дії РФ.

Після того, як сплив термін ультиматуму, президент США Дональд Трамп заявив, що не допустить, аби ядерний потенціал Росії переважав потенціал цивілізованого світу, і оголосив, що 2 лютого США розпочинають шестимісячний період виходу з ДРСМД.

Президент РФ Володимир Путін заявив, що відповідь Росії на вихід США з ДРСМД буде дзеркальною, і Москва також призупиняє свою участь у договорі.

Довідка УНІАН. Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності між СРСР і США було підписано 8 грудня 1987 року. Документ покликаний сприяти обороні США та їхніх союзників у Європі і на Далекому Сході. Він забороняє США та Росії зберігати, виробляти і використовувати крилаті ракети наземного базування з радіусом дії від 300 до 3 тисяч 400 миль.