Парк Феофанія – межа Києва і села Хотів. За воротами ні, не музей, не театр, а палац українського курячого мільярдера Віктора Косюка, який за помпезністю архітектури чимось нагадує Воронцовський палац.

Та це лише перший вражаючий своєю помпезністю і порушеннями закону маєток українських товстосумів, йдеться у сюжеті програми "Гроші".

Козин - елітне передмістя столиці, улюблене місце можновладців. Древні ліси давно відгороджені височезними парканами. А от цей бетонний вал схожий на фортецю. Видно хтось дуже хоче заховатися якомога далі від простих людей. І не дивно, адже тут палац найбагатшого українця - Рината Ахметова.

Читайте такожНе лише вілла Ахметова: журналісти показали розкішну закордонну нерухомість українських олігархів та посадовців (відео)

Журналісти спробували "заглянути" до маєтку. Але чомусь квадрокоптер не зміг навіть близько підлетіти до палацу. Неймовірно, але потужна апаратура глушить супутниковий сигнал! Схоже, Ахметов ну дуже не хоче, що хтось побачив його житло. 

Вдалині видно справжній палац. На щастя, технічний щит Ахметов завів не так давно. Раніше його ще не добудований палац знімали колеги. Він схожий на королівські хороми - колосальний будинок! Власне озеро із містком, будиночок для прислуги. Тут не то, що зведення, а місячна комуналка потягне на зарплату звичайного українця за пів життя. А на додачу ж, звичайно, гектари приватного лісу. 

Здавалося б, Ахметов не бідна людина і може собі це дозволити. Але цікава не лише вартість, а спосіб, яким він здобув цю козирну землю у лісі.

"За документами - це об'єкт оздоровчого призначення", - говорить правозахисник Олександр Дядюк.

Річ у тому, що найцінніші землі просто так забудовувати не можна, адже це надбання всього народу. Утім, чиновники та багатії знають чимало схем, як загарбати ласі шматочки природи. І подібних випадків в Україні чимало, а бізнесмени і народні обранці примудряються будувати там, де цього робити неможна.

Маєток Ахметова в Козині / скрін відео

Ще один рекордсмен - кум Путіна та лідер проросійської опозиційної платформи "За життя" Віктор Медведчук. Від кількості його маєтків по всій країні голова йде обертом. І не тільки від кількості, а і від уміння господаря віджимати круті землі.

35 га шикарного лісу під Києвом фірма дружини Медведчука отримала ще за часів Януковича. Згодом виріс будинок із власним причалом та вертолітним майданчиком. Поруч - заповідник та багаті сусіди. Але нещодавно прокуратура заходилася "обламати кайф" - позивається, аби повернути ліс державі, мовляв, отримали його із порушенням закону. Тут теж за документами збиралися будувати базу відпочинку та спортивний заклад.

Експерти пояснюють: це поширена схема.

Мало того, Медведчук ще й перекрив місцевим доступ до річки, а це заборонено законом. 

Будинок Медведчука / скрін відео

Ще один віджатий у держави шмат землі - будинок Медведчука на території комплексу державних дач. Вся територія огороджена. На в'їзді КПП. Землі приватизували ще у далекому 2002 році. До речі, після Помаранчевої революції тодішній голова Фонду держмайна Михайло Чечетов зізнавався, що Медведчук особисто вимагав від нього "поділитися" цим козирним місцем.

Маєток Медведчука / скрін відео

А от "курячий олігарх" та соратник Петра Порошенка Віктор Косюк не посоромився відібрати землю в Академії наук та столичного парку Феофанія. Палац у стилі французького Версалю із басейном, садом, вертолітним майданчиком і колонадою на в'їзді. От тільки найцінніше знаходилося під його маєтком - справжнє скіфське уродище. Колись тут проводили розкопки. 

Найцікавіше - межі археологічної пам'ятки та парку Феофанія на папері посунули заради простих українців! Формально землю "віддали" безквартирним громадянам, аби вони спільно звели тут багатоповерхівку. В законі є шпарина: для таких кооперативів землю виділяють безкоштовно і поза чергою. Але чомусь вони усі швидко продали свої "сотки" Косюку. Тож замість житла для нужденних тут звели маєток. А заодно назавжди поховали прадавні скіфські скарби. 

Правозахисник Олександр Дядюк закидає: із самого початку все було задумано, як афера. 

Палац Віктора Косюка / скрін відео

І така схема дуже популярна. За нею свій палац звів іще один соратник Порошенка - Ігор Кононенко - у самому серці столиці, у буферній зоні Києво-Печерської лаври, де просто так будувати неможна. І чому тут дивуватися, якщо земля самого Порошенка через дорогу. 

Маєток Кононенка в цетрі Києва / скрін відео

Здавалося б нова еліта мала б бути уже законослухнянішою. Та де там! Нардеп Вадим Столар, також відомий як "тіньовий мер" Києва, теж відібрав цінні землі. Його будинок на столичних Осокорках з власним виходом до озера, перекритим парканом, яким прості кияни тепер не насолодяться. Та і звів він цей будинок із хитрістю. 

Дім Вадима Столара на Осокорках / скрін відео

Ці мальовничі місцини мали б належати усім українцям і дістатися у спадок наступному поколінню. Але через суцільний схематоз опиняються в одних руках.