этот материал доступен на русском

Фальшиві спогади посилюють ефект фейкових новин

18:37, 22 серпня 2019
Наука та IT
896 0
Люди схильні до фальшивих спогадів під дією дезінформації / pixabay

Добровольцям показували сфабриковані новинні репортажі впродовж тижня перед референдумом щодо абортів в Ірландії, який пройшов у 2018 році. Майже половина з них після цього стверджували, що пам’ятали принаймні про одну подію, описану в фальшивих новинах.

Крім того, як повідомляє BBC, багато з учасників експерименту відмовлялися ставити під сумнів фальшиві спогади навіть після того, коли їм говорили, що прочитана ними інформація була несправжньою.

Читайте такожForeign Policy: Росія спотворила реальність в Україні й може зробити це в США

Всього в експерименті брали участь 3140 людей. Як виявилося, фальшиві спогади найчастіше формуються за допомогою брехні про позицію, проти якої вони виступають. Нове дослідження підтверджує висновки попередніх подібних експериментів. Однак, автори пояснюють, що вперше випробували явище фальшивих новин і спогадів на прикладі реального референдуму в часи його підготовик.

Один з авторів розповів BBC, що фальшиві спогади, сформовані брехнею, надзвичайно важко розвіяти.

Читайте такожЄС обіцяє й надалі допомагати Україні в боротьбі з фейками та кіберзагрозами

«Пам’ять – це процес відтворення. І ми уразливі перед твердженнями, які спотворюють наші спогади без нашого свідомого розуміння», - сказав доктор Джиліан Мерфі з Ірландського національного університету в Корку.

«Наслідки для будь-яких виборів у майбутньому полягають в тому, що виборці схильні не просто вірити фальшивим новинам, а й пригадувати події, яких насправді ніколи не було», - додав він.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter