Перевага F-16 в тому, що вони здатні нести значну кількість різних видів і типів крилатих ракет, розповів експерт / колаж УНІАН

Україна очікує поставок перших винищувачів F-16 уже цього літа. До кінця 2024 року партнери можуть передати 14 таких літаків. Коли ми зможемо почати ефективно використовувати ці борти в нашому небі, які складнощі можуть виникнути та як відреагує на їх появу держава-агресор Росія, в інтерв'ю УНІАН розповів військовий експерт, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Коли буде відчутний ефект від появи у нас F-16? І що є першочерговим для досягнення цього ефекту - одномоментна кількість літаків чи якість їхнього використання?

Ефект залежить від того, яка кількість цих літаків буде надана. Я думаю, якщо до кінця року ми отримаємо ескадрилью – від 12 до 14 бортів, - це буде непогано. Питання в тому, що ефективність літаків так само залежить і від кількості озброєння, яке можна буде використати. Варто розуміти, що перевага F-16 в тому, що вони здатні нести значну кількість різних видів і типів крилатих ракет, в тому числі ракет "повітря-земля", "повітря-повітря" та ракет для нанесення ударів по наземних об’єктах. Це велика перевага. Також їх можна використовувати для несення керованих авіабомб. Тобто, важлива кількість літаків і озброєння. Це має значення. Що більше літаків, то кращий ефект буде. Чи дасть нам це змогу зменшити застосування ворогом літаків Су-34, які несуть КАБи і наносять удари по прифронтовій території та Харківщині? Так, це може мати ефект, тому що F-16 здатні їм протидіяти та брати участь в повітряних боях, намагаючись витискати ворога, знищувати його, перешкоджати польотам російської авіації. Якщо ми говоримо про те, що ці літаки можуть бути оснащені ракетами "повітря-земля", які здатні летіти на відстань до 500 км, то це може значно покращити ситуацію.

Відео дня

Безумовно, що F-16 посилять наші Повітряні сили. Навіть 12-14 літаків дадуть нам змогу посилитись. Але це не матиме одномоментного ефекту на полі бою. Все ж таки, потрібно більше літаків, більше навчених пілотів та більше озброєння.

Які складнощі чекають на літаки F-16 в Україні, окрім того, що, можливо, доведеться  літати на низьких висотах?

Такі ж, як і в цілому для авіації. Це дії ворога. На певних напрямках – перешкоди, які може чинити противник на шляху до застосування цих літаків. Це захист аеродромів, їх безпека. Власне, такі питання можуть виникати.

Росіяни вже готуються до появи літаків у нашому небі. Що вони робитимуть, коли це умовне "червоне рядно" з’явиться і почне їх дратувати? Чого очікувати від ворога і де?

Вони вже діють, вже намагаються бити по наших аеродромах. Окупанти вже вишукують нашу аеродромну мережу та наносять удари. Ворог намагається перешкодити розгортанню літаків ще до того, як вони з’явилися. Вони і надалі будуть намагатися цілити по наших аеродромах, будуть придумувати різні способи, яким чином дістати ці наші літаки в повітрі. Але в першу чергу, будуть намагатися вишукувати літаки на аеродромах. 

Є ще один тип загроз, який поки що до кінця не випробуваний і ми його не бачили в бойовому застосуванні. Мова йде про систему С-500. Вона дуже розхвалена Росією, мовляв, система може "бачити" на 400-500 км, що вже з Криму готується F-16 збивати. Але думаю, що наші Сили оборони будуть шукати можливості, щоб цю систему вразити та знешкодити. Взагалі, українськими силами проведена колосальна робота, в тому числі Повітряними силами, які готували аеродроми та вражали об’єкти ППО ворога. Всі уражені об’єкти ППО росіян – це підготовка до розгортання F-16.

У Повітряних силах заявляли, що певна кількість винищувачів F-16, які партнери передадуть Україні, зберігатимуться на безпечних авіабазах за кордоном. Наскільки доречне таке розсоредження бортів?

З точки зору забезпечення безпеки цих літаків, звичайно, це доречно. Це непоганий варіант. Розсоредження наших літаків – це також хороший варіант, саме збільшення простору для їх безпеки. Думаю, що одним із способів забезпечення безпеки для нашої авіації є зберігання частини літаків за кордоном.

У Росії заявили, що вважатимуть надані Україні літаки, які базуватимуться за кордоном, законними цілями, якщо літаки братимуть участь у бойових вильотах. Чи може країна-агресор наважитися наносити удари по аеродромах за кордоном, де зберігатимуть наші літаки?

Нехай спочатку спробують туди долетіти чимось. Тим більше, ці авіабази будуть прикриті. Це чергова "лякалка" Росії, вони таких "лякалок" озвучували дуже багато. Починаючи з квітня 2022 року, коли за ініціативою формату "Рамштайн" почала інтенсивніше в Україну їхати зброя, Росія говорила про те, що ця зброя для неї легітимна ціль. І що? Ми зброю як отримували, так і отримуємо. Тому це чергова заява РФ, на яку навіть не варто звертати увагу.

Чи готова Європа захищати ці літаки, чи знов там робитимуть вигляд, що випадково залетіла ракета? Чи щитом маємо бути ми і збиватимемо все, що летить у бік Європи?

Безумовно, готова. Тому що на авіабазах, крім наших літаків, перебуватимуть і їхні літаки. І безумовно, вони їх будуть прикривати та захищати. Більше того, там мають бути розгорнуті системи ППО. Наскільки мені відомо, на деяких вони вже розгорнуті для того, щоб унеможливити удари по цих авіабазах Росією.

На вашу думку, прогноз, що ми до кінця літа нарешті отримаємо перші F-16, є реалістичним?

Думаю, що так. Його підтверджують Нідерланди, Данія, саме офіційні посадові особи. Багато в чому постачання літаків прив’язано і до постачання систем ППО. Воно має йти у зв’язці. Як тільки ми побачимо більше систем ППО, відразу це означатиме наближення літаків.

Вас також можуть зацікавити новини: