Українці і весь світ уважно спостерігають за ситуацією в Російській Федерації. Американські аналітики називають збройний заколот ватажка ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина "найсерйознішою загрозою" для російського диктатора Володимира Путіна за всі двадцять три роки його влади. Американські медіа цитують експертів, які розглядають воєнні невдачі РФ в Україні як одну з причин цього заколоту. Мовляв, єдине, що зараз може врятувати московську еліту від краху, - це братовбивство. При цьому, наприклад, видання CNN зазначає, що переворот у Росії – подарунок для України, оскільки зараз Київ нарощує контрнаступ з метою звільнення своїх територій від російських окупантів.

Якщо Пригожину вдасться закріпитися, він має йти на подальшу ескалацію. Але для цього має пройти певний час

Перевороти - це переважно бліц-криги. У ватажка ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина є 24-48 годин поки система не оговталася.

Відео дня

Якщо "вагнери" вночі зайдуть на Червону Площу, вважайте, Пригожин майже переміг. І тоді ми зрозуміємо, хто його реально підтримував. Те, що його хтось підтримує, вже не викликає сумнівів.

В разі перемоги Пригожина, треба брати до уваги кілька факторів.

По-перше, ті, хто говорить, що він зупинить війну, помиляються. Він змушений буде на першому етапі приділити більше уваги внутрішній ситуації, ніж війні. Але всього лише почне тягнути час. І це лише на першому етапі. Взяти владу і утримати владу - дві різні речі.

По-друге, для зовнішньої легітимності Пригожин має забезпечити один єдиний фактор: незастосування ядерної зброї і вихід з ЗАЕС. І, напевне, він на це піде.

По-третє, якщо йому вдасться закріпитися, він має йти на подальшу ескалацію. Але для цього має пройти певний час. Хоча ми маємо розуміти: він приймає швидкі рішення і може налагоджувати процеси.

В середньостроковій перспективі це може стати для нас проблемою. Тому, в разі його перемоги, у нас буде лише коротке вікно можливостей.

В разі провалу Пригожина теж варто звернути увагу на кілька моментів.

По-перше, в Росії почнеться хвиля репресій і почнеться втеча еліт, що є позитивним фактором.

По-друге, управління країною не вдасться відновити в лічені години: всі вже побачили, що ні ФСБ, ні поліції, ні інших силовиків просто нема. Утримувати ситуацію без масового терору буде вкрай складно.

Коли мене питають, який сценарій вигідний нам, то нам найкраще - максимальне затягування конфлікту. Якщо це триватиме 10-14 днів, є всі шанси, що російська армія посиплеться.

Вадим Денисенко, виконавчий директор аналітичного центру "Український інститут майбутнього"