ЗСУ активно використовують дрони з автопілотом від американської компанії для знищення російських танків / фото Генштаб ЗСУ

ЗСУ активно використовують FPV-дрони з автопілотом від американської компанії Auterion для знищення російської техніки. Як пише Forbes, автопілот Skynode S був презентований минулого тижня, але вже використовується на передовій в Україні. Він не боїться перешкод і має вищий відсоток влучень, ніж пілоти-люди.

"Здатність наводитися на ціль з великої відстані робить перешкоди марними; я бачив кілька бойових відео, якими не можу поділитися з міркувань безпеки, але, наскільки можна судити, система має ефективний вигляд", - пише оглядач видання.

Як каже директор компанії Auterion Лоренц Маєр, ціна на автопілот "перебуває в діапазоні цін на телефони Android, у районі сотні доларів США", - при цьому зазначаючи, що Skynode S випускатимуть десятками тисяч.

Відео дня

Skynode S - що про нього відомо

Система наведення забезпечує оптичну фіксацію: оператор визначає ціль і відзначає її для автопілота, поки дрон перебуває далеко за межами зони дії перешкод. Потім він може продовжити політ через "міхур перешкод", навіть якщо оператор втратить зв'язок.

"Маєр стверджує, що їхня система наведення зі штучним інтелектом, яка використовується в Україні, наразі має 100-відсотковий результат влучень, порівняно з 20-40% для FPV, керованих людиною. Він не сподівається, що йому вдасться домогтися безперервного успіху, але вважає, що в перспективі вони зможуть досягти 90 %", - пише Forbes.

При цьому, хоча поточна версія просто спрямовує дрони до цілі, у майбутніх розробках, імовірно, з'явиться функція вибору точки прицілювання, коли ШІ обирає найбільш вразливе місце.

Автоматичне ураження цілей - це тільки початок

Ця технологія здатна на набагато більше, як-от посилення бомбардувальників і допомога перехоплювачам.

Skynode S також може допомогти в бою "повітря-повітря", даючи змогу дрону прокласти курс на перехоплення, обігнати супротивника, який намагається ухилитися, і знищити його без участі оператора, підірвавши його, коли він опиниться на відстані ураження.

ШІ-пілот може допомогти і з іншими завданнями. Наприклад, деякі досвідчені FPV-пілоти можуть проводити бомбові атаки з пікірування, забезпечуючи точність удару камікадзе, але не жертвуючи дроном. Основним обмеженням є брак досвідчених пілотів. Але скоро можна буде завантажити додаток для пікіруючих бомбардувальників.

Автоматизоване мінування за допомогою дронів, використання захищених від перешкод безпілотників для скидання калтропів, що руйнують шини, на певні дороги в тилу ворога або просто для поповнення запасів дружніх військ також може стати набагато простішим.

FPV-дрони на фронті

FPV-дронів у Збройних Сил України останнім часом побільшало і на деяких ділянках фронту співвідношення вже становить 1 наш до 2 ворожих, тоді як раніше воно виглядало 1:7.

Як зазначив командир батальйону безпілотних авіаційних комплексів "Ахіллес" Окремої штурмової бригади 92-ї імені Івана Сірка Юрій Федоренко, наразі перевага у кількості дронів все ще у росіян, але "так чи інакше Сили оборони пілотують ефективніше FPV-дрони, аніж це робить противник".

Вас також можуть зацікавити новини: