Москва використовує паспорти для захоплення території сусідів / фото УНІАН

Росія оголосила, що збирається роздавати паспорти мешканцям окупованих Донецька і Луганська.  Київ назвав це «агресією», а Вашингтон – «провокацією». Втім, такий крок навряд чи можна назвати новим.

Про це пише The Atlantic. Роздача паспортів і громадянства мешканцям інших країн не заборонена міжнародним законом. Зрештою, багато американців мають ще й паспорти Великої Британії, наприклад. Однак, у випадку Росії паспорти використовуються як інструмент для досягнення зовнішньополітичних цілей і захоплення територій.

Читайте такожНазвано мету видачі російських паспортів жителям "ЛДНР" (відео)

Відео дня

Така пропозиція з боку Кремля породжує страх, що Володимир Путін повторює в Україні сценарій, який він розіграв у Грузії. У 2002 році Росія почала роздавати громадянство мешканцям Абхазії й Південної Осетії. А вже через шість років вона вторглася на грузинську територію під приводом захисту «російських громадян». Схожі події розгорталися і під час окупації Криму, де Москва теж нібито «захищала своїх жителів».

Це яскравий і грубий приклад того, як країни можуть і використовують свої паспорти для різних цілей. Однак, існують й інші способи маніпуляцій з громадянством. The Atlantic пропонує розібратися, як різні країни роблять це.

Один зі способів – анулювання громадянства для покарання. Приміром, законодавство США дозволяє оголошувати паспорти громадян недійсними або відбирати документи з міркувань національної безпеки. Остання причина була застосована проти Годи Мутани, яка народилася у сім’ї колишнього дипломата Ємену в США. Жінка була визнана американською громадянкою й отримала паспорт у 2005 році. Однак, після того, як Мутана вирушила в Сирію на підконтрольну «Ісламській державі» територію і закликала до насильства проти Заходу, адміністрація президента Барака Обами заявила, що Мутана ніколи не мала права на американське громадянство через дипломатичний статус її батька. Жінка тепер у таборі для переселенців у Сирії й хоче повернутися в Алабаму. Але вона не може.

Читайте такожThe Guardian: Путін вже почав випробовувати нового президента України

Велика Британія теж вдається до аналогічної практики. Шаміма Бегум теж не може повернутися з Сирії в Англію з тих же причин. Лондон скасував її громадянство.  Британський уряд наполягає, що Бегум має право на приналежність до Бангладеш. Але Дакка заперечує, що жінка мала громадянство хоч колись.

Другий спосіб маніпуляції паспортами, до яких вдаються країни, — це їх продаж для накопичення капіталу. Документи країн Заходу особливо дорогі, тому що дозволяють жити у більш заможній країні й вільно подорожувати майже по всьому світу. Три країни Європи продають право законно стати громадянином. Приміром, Болгарія хоче за це 600 тисяч доларів, Кіпр – 1,75 мільйона доларів, а Мальта – мільйон доларів. Інші країни, зокрема в Карибському басейні, пропонують паспорти за значно нижчими цінами. Цими пропозиціями користуються зазвичай дуже багаті люди, які хочуть сплачувати менші податки. Або ж паспорти купують громадяни Китаю і Росії, які хочуть жити десь, де існує верховенство закону і де якість життя вища.

Читайте такожУ Кремлі розказали деталі "путінської паспортизації" українців

Ще один спосіб маніпуляцій громадянством – з метою покарання й обмеження пересування. Авторитарні режими часто відмовляють у видачі паспортів дисидентам, щоб не дозволити їм виїхати з країни. Іран, Китай, Північна Корея дуже часто вдаються до цього. Інші країни включно з Індією обмежують пересування найменш кваліфікованих працівників, щоб їх не експлуатували за кордоном. Хоча нерідко строгість цього обмеження не дуже висока. Деякі країни позбавляють національні меншини паспортів, щоб вони не могли виїхати за кордон. Приміром, так робить М’янма з мусульманською меншиною рохінга.