
Ймовірний наступний лідер Південної Кореї Лі Чже Мьон може змінити політику країни щодо відносин з Китаєм та КНДР. Про це пише The Washington Post.
Він підтримає зусилля президента США Дональда Трампа щодо відновлення діалогу лідером Північної Кореї Кім Чен Ином і навіть розгляне можливість висунення його кандидатури на Нобелівську премії миру, якщо буде досягнуто значного прориву, що означатиме різку зміну нинішнього жорсткого підходу Сеула до Пхеньяну.
Видання також припускає, що пан Лі пом'якшить підхід Південної Кореї до Китаю. І такий крок може поставити його в протиріччя з американською адміністрацією. Його позиція полягає в тому, що Південна Корея "знаходиться на передовій" складного геополітичного ландшафту в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Тому Сеул не може "відштовхнути" Китай. Проте він все ж наголосив, що важливо зміцнювати безпековий альянс зі Сполученими Штатами і співпрацювати як з Вашингтоном, так і з Токіо.
"61-річний Лі є лідером опозиційної Демократичної партії і головним фаворитом на посаду наступного президента Південної Кореї, якщо Конституційний суд усуне Юн Сок Йоля з посади через його спробу запровадити воєнний стан наприкінці минулого року. Суд переглядає рішення Національної Асамблеї про імпічмент Юна і може винести рішення протягом декількох тижнів. Якщо Юн буде усунутий, нові президентські вибори мають бути проведені протягом 60 днів", – пояснюють журналісти.
Поки що Лі відкрито не заявляв про своє прагнення стати президентом Південної Кореї. Ще в 2022 році він поступився Юну з мінімальним відривом, але через останні політичні події в країні від посилив свої позиції. Лі Чже Мьон вже каже, що знайде способи працювати з американським президентом, незважаючи ні на що.
"Якщо Демократична партія спробує зашкодити відносинам між Південною Кореєю і США... що ми від цього виграємо? Ми втратимо більше від погіршення відносин зі Сполученими Штатами, ніж отримаємо від того, що станемо на бік Китаю", – сказав він.
Згідно з опитуваннями, Лі є лідером президентських перегонів, але попри це він, можливо, навіть не зможе балотуватися. Причина полягає в юридичних перепонах – від звинувачень у незаконному спрямуванні коштів до Північної Кореї до корупційного скандалу, пов'язаного з проектом розвитку в місті Соннам, де він обіймав посаду мера. Сам Лі Чже Мьон заперечує ці звинувачення і називає розслідування політично мотивованими.
Йому також було винесено вирок за порушення виборчого законодавства. Лі подав апеляцію, але якщо Верховний суд підтримає вирок до призначення позачергових виборів, він не зможе балотуватися на пост президента.
Південна Корея: ви могли це пропустити
На початку грудня 2024 року у Південній Кореї оголосили запровадження воєнного стану. Відповідне рішення ухвалив президент країни Юн Сок Йоль. Він пояснив це необхідністю викорінити пропівнічнокорейські сили та підтримати конституційний порядок.
На вулицях Сеула зʼявилася воєнна техніка, люди вийшли на вулиці на знак протесту.
Того ж дня Юн Сок Йоль заявив, що скасує воєнний стан відповідно до рішення парламенту. Sky News писало, що через запровадження воєнного стану президенту загрожує імпічмент.
31 грудня стало відомо, що суд Південної Кореї видав ордери на затримання президента Юн Сок Йоля, якому парламент оголосив імпічмент та обшук його офісу, а також резиденції через звинувачення у заколоті у зв'язку з короткочасним оголошенням ним воєнного стану.