этот материал доступен на русском

Рада відправила на доопрацювання законопроект про боротьбу з рейдерством в аграрному секторі

12:05, 20 грудня 2018
Агро
482 0
Ілюстрація / REUTERS

Верховна Рада відправила на повторне друге читання проект закону "Про внесення змін у Земельний кодекс України та деякі інші законодавчі акти щодо протидії рейдерству", який, зокрема, передбачає посилення адміністративної відповідальності для реєстраторів у разі вчинення ними незаконних дій при реєстрації і зобов'язує уряд провести інвентаризацію всіх земельних ділянок, інформація про яких відсутня в земельному кадастрі.

Читайте такожАнтирейдерська комісія повернула українцям майже 6 тисяч гектарів землі

За дане рішення проголосували 235 народних депутата при необхідному мінімумі в 226 голосів.

Перед цим парламент кілька разів голосував, але необхідних для прийняття позитивного рішення 226 голосів не було.

Представляючи законопроект, голова Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Олег Кулініч зазначив, що за час підготовки законопроекту до другого читання до комітету надійшло 188 пропозицій і правок. "Було враховано 113 і 75 відхилено", - сказав він.

Також Кулініч зазначив, що цей законопроект спрямований на посилення недоліків в законодавстві з метою боротьби з рейдерством.

"Власникам земельних ділянок та учасникам господарських товариств надається можливість встановлення за власною ініціативою обов'язковість нотаріальної форми всіх документів щодо транзакцій з цими об'єктами. Це буде вноситися в земельний реєстр. Це буде відбуватися добровільно через підписання власниками відповідної вимоги у нотаріуса. Це дозволить застрахувати себе від підробки підпису на договорах оренди землі", - сказав він.

Кулініч зазначив, що закон зобов'язує уряд за кошти держбюджету провести інвентаризацію всіх земельних ділянок, інформація про яких відсутня в земельному кадастрі.

"Мова йде про 20% від загальної кількості сформованих земельних ділянок. Це близько 8 мільйонів земельних ділянок. Відомості про них є лише в паперовій формі, і в земельному кадастрі вони не відображаються. Рішення цієї проблеми унеможливить безліч рейдерських схем, у тому числі подвійну реєстрацію договорів оренди землі", - сказав він.

Згідно пояснювальній записці, проект закону передбачає надання державним кадастровим реєстраторам доступу в онлайн-режимі до відомостей, які містяться у Державному реєстрі прав на нерухоме майно, а державним реєстраторам прав – онлайн-доступу до всіх відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.

Згідно з документом, державні реєстратори прав повинні перевіряти не тільки відомостей у Державному реєстрі прав на нерухоме майно, але і наявність відповідних відомостей у Державному земельному кадастрі. Під час проведення реєстрації прав державний реєстратор також зобов'язаний перевірити, чи має право особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, на вчинення таких дій, а також зобов'язаний перевірити наявність інформації про нерухоме майно в інших державних реєстрах.

Державний реєстратор прав зобов'язаний залишати без розгляду заяву про реєстрацію права на нерухоме майно, якщо кадастровий номер земельної ділянки відсутня в Державному земельному кадастрі.

Законопроект передбачає посилення адміністративної відповідальності для реєстраторів у разі вчинення ними незаконних дій при реєстрації.

Як повідомляв УНІАН, фермери неодноразово зверталися до влади з проханням посилити відповідальність за рейдерство в аграрній сфері. На їхню думку, чинне законодавство не допомагає боротися з незаконними захопленнями землі. Фермери також вважають за необхідне посилити відповідальність для власників землі, які найчастіше укладають повторні договори на оренду паїв з іншими орендарями і тим самим сприяють протистоянню між ними, і для держреєстраторів, які реєструють повторні договори.

На сьогоднішній день в Україні діють штаби по боротьбі з рейдерством.

У серпні 2017 року Кабінет міністрів ухвалив рішення створити оперативні штаби в регіонах спільно з обласними державними адміністраціями, територіальними підрозділами МВС, Держгеокадастра, Мін'юсту, аграрними асоціаціями для недопущення незаконних захоплень врожаю і землі у фермерів. Такі штаби працювали під час збиральної кампанії – до 15 листопада, а в квітні 2018 року Кабмін продовжив їх роботу.

Крім цього в Україні працює Комісія Міністерства юстиції з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (Антирейдерська комісія), яка в 2017 році повернула законним власникам 6,2 тисячі земельних ділянок загальною площею понад 8,5 тисяч га.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter